آموزش زبان انگلیسی با روش نصرت

حسین محسنیان
حسین محسنیان
دوشنبه, 18 فروردین 99
دسته بندی: روش یادگیری
زمان مطالعه: 9 دقیقه
آموزش زبان انگلیسی با روش نصرت

آموزش زبان انگلیسی با متد نصرت یکی از محبوبترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی در ایران است که از متد پیمزلر که یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین متدهای آموزش زبان در سطح جهان برگرفته شده است.

در ابتدا توضیح میدیم که متد پیمزلر چیه و چرا متد نصرت را پیمزلر ایرانی می گویند.
روش پیمزلر یا سیستم آموزش زبان پیمزلر روشی شنیداری برای آموزش و اکتساب زبان می‌باشد که پل پیمزلر آن را ابداع کرد. روش پیمزلر بر مهارت‌های شنیداری (Listening) و گفتاری (Speaking)تأکید دارد. پیمزلر معتقد بود که آموزش زبان در ابتدای کار باید بدون نوشتن و یا استفاده از کتاب و به صورت یادگیری طبیعی باشد وگرنه مهارت چندانی برای فرد حاصل نخواهد شد.این روش بر مبنای شنیدن و تکرار کردن است. شنونده هنگام آموزش، واژه های انگلیسی  و اصطلاحاتی که از گوینده بومی می‌شنود را تکرار کرده و به خاطر می‌سپارد. هنگامی که واژگان جدید درس داده می‌شوند بی‌درنگ از شنونده خواسته می‌شود که واژگان قبلی را تکرار کند. در نتیجه همین تکرار در فواصل زمانی مختلف باعث می‌شود که لغات در حافظه ثبت شوند. بین سال‌های ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۱ پیمزلر این روش را برای آموزش زبان‌های یونانی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، و آکان ارائه کرد.
از آنجایی که روش آموزش زبان پیمزلر بر اساس اصول تکرار و مرور مشخصی کار می‌کند، در استفاده از آن نیز باید از اصول مشخصی تبعیت کرد. برخی اصول به‌کارگیری روش پیمزلر در یادگیری زبان به قرار زیر است:
•    بین دروس نباید وقفه بیندازید؛ در غیر اینصورت حلقه تکرار و یادگیری پاره خواهد شد.
•    هر روز بیشتر از یک درس را انجام ندهید حتی اگر احساس می‌کنید درس‌های اول بسیار ساده است.
•    همیشه به همراه گوینده باید با صدای بلند و رسا تکرار کنید.
•    هرگز تا یک درس را کامل و روان نشده‌اید نباید به درس بعد بروید.

آموزش زبان انگلیسی بر اساس تکرار فاصله دار

 

اینم از روشی که نصرت واسه آموزش زبان انگلیسی استفاده می کنه.اولین سوالی که از خودمون میپرسیم اینه که چه کسی این متد آموزشی رو برای آموزش زبان انگلیسی به فارسی زبان ها فراهم کرده و چیجوری انقدر فراگیر شده؟


مهندس مرتضی نصرت کیست؟

مهندس مرتضی نصرت از علاقه مندان و مدرسان زبان انگلیسی بوده است. مهندس نصرت در دانشگاه آمریکایی بیروت تحصیل کرده و در سال 1345 آنجا فارغ‌التحصیل شده اند . از فعالیت های ایشان در ایران می توان به مترجمی رسمی زبان انگلیسی در وزارت دادگستری و همینطور تدریس و آموزش زبان انگلیسی در برخی از موسسات و آموزشگاه ها اشاره کرد . ایشان چندین سال نیز ریاست مراکز آموزش زبان انگلیسی یکی از کالجهای دانشگاهی ایالتی نیویورک و همچنین یکی از کالج های دانشگاه کالیفرنیا را برعهده داشت و همچنین به عنوان مدیر کارآفرین و نمونه در سال ۱۳۸۰ از طرف دو دانشگاه صنعتی شریف و امیر کبیر انتخاب شدند. پس از مدتی دغدغه ی ایشان در ارتباط با پیشرفت سطح مکالمه زبان آموزان باعث شد تا مبتکر محصولی با نام ” آموزش سریع مکالمه انگلیسی با متد نصرت ” باشد. لازم به ذکر است مهندس مرتضی نصرت اقدام به تولید نسخه ی ۹۰ قسمتی اولیه این محصول کردند. روش نصرت از معدود روش‌های آموزشی ابداعی ایرانیان است در در ایالات متحده آمریکا قانونا به رسمیت شناخته می‌شود.

مهندس مرتضی نصرت در بهار سال ۱۳۹۴ دار فانی را وداع گفت.

 

توضیح استاد مرتضی نصرت در مورد روش آموزش مکالمه انگلیسی در ۹۰ روز

اگر به اصطلاح از صفر صفر شروع کرده اید، شما در عرض چند دقیقه، نه تنها خوب درس ها را می فهمید بلکه می توانید در موقعیت های مشابه نیز خیلی راحت و روان درس ها را اجرا کنید.اگر هم انگلیسی بلد هستید ولی در مکالمه اشکال دارید، خواهید توانست با تلفظ عالی در یک موقعیت مشابه، درس ها را خیلی راحت، سلیس و روان در عمل اجرا کنید.اگر مکالمات انگلیسی را متوجه می شوید و همچنین می توانید صحبت کنید، اما در تلفظ اشکال دارید، با این درس ها خواهید توانست با تلفظ صحیح و عالی حرف بزنید.

منتهی اگر انگلیسی خوب بلدید و از نظر مکالمه با تلفظ صحیح بطور روان و سلیس هم مشکلی ندارید، این برنامه مناسب شما نیست. لطفاً آن را به یک نفر دیگر که جزو گروه های قبلی است، کادو بدهید تا از آن بتواند استفاده کند. البته زود قضاوت نفرمایید. حداقل هفت تا هشت درس را مثل دستورالعمل انجام دهید، سپس تصمیم بگیرید. وقت تان را زیاد نمی گیرد؛ هر درس حدود ۳۰ دقیقه است. ۱۰ تا درس هم که انجام بدهید حدود ۵ ساعت می شود.

تعداد زیادی از افرادی که سال ها به کلاس های متعدد زبان انگلیسی رفته بودند حتی تا سطوح عالی و لیسانس های زبان انگلیسی که از هر نظر مثلاً گرامر، لغت، خواندن و نوشتن در سطح خیلی بالایی بودند و به اصطلاح خودشان دیکشنری متحرک بودند و از نظر گرامری فول بودند و خیلی ها هم که سال ها در آمریکا یا انگلیس بودند، این دوره را گذرانده اند و همه از درس یک شروع کرده اند و آخر دوره، اکثریت قریب به اتفاق همه شان رضایت داشتند و به گفته ی خودشان طلسم مکالمه را شکستند.

مکالمه زبان انگلیسی با متد نصرت

 

دستورالعمل استفاده از آموزش سریع مکالمه انگلیسی در ۹۰ روز

هر روز، فقط یک درس را گوش دهید.قبل از تمام شدن و کاملاً یاد گرفتن یک درس و توانایی انجام آن در شرایط مشابه، به درس یا درس های بعدی نروید؛ حتی برای ارضای حس کنجکاوی به هر منظوری. توجه داشته باشید فهمیدن یک مطلب یا یک درس، دلیل توانایی در گفتن یا به کار بردن آن در عمل نیست.

دقیق به تلفظ ها گوش بدهید و حتماً با صدای بلند مانند گوینده (به اصطلاح مثل طوطی) تقلید کنید. خجالت هم نکشید. درست حرف زدن خجالت ندارد.

غیر از زمانی که گفته می شود گوش کنید، گوینده هرچه گفت باید بعدش بلافاصله با صدای بلند تکرار کنید و وقتی یک چیزی از شما سوال یا خواسته می شود به انگلیسی پاسخ دهید. باید قبل از گفتن گوینده، با صدای بلند پاسخ بدهید و بعد از گفتن گوینده نیز باز هم پاسخ را تکرار کنید و بگویید

وقت برای پاسخ دادن شما در فایل صوتی هست، اما اگر لازم است فایل را Pause یا Stop کنید. پاسخ را که گفتید سپس آن را Play نمایید. اما هیچ وقت تا یک درس تمام نشده، فایل را به عقب برنگردانید.هر درس فقط برای یک روز است. درس را هر چند بار که لازم است در یک روز گوش کنید تا به تسلط کامل برسید.

آموزش ها با صدای استاد مرتضی نصرت، به زبان فارسی و کلمات ساده شروع می شود و با پیشرفت درس ها، کلمات فارسی کمتر شده و در نهایت حذف می شوند و آموزش ادامه می یابد. این روش متکی بر شنیدن و تکرارهای مداوم در فواصل زمانی مختلف می باشد. مسلماً شما نمی توانید در طی ۹۰ روز، زبان انگلیسی را یاد بگیرید یا جهت مکالمه از آن در همه محافل استفاده نمایید اما برای شروع و یادگیری پایه مکالمه انگلیسی مناسب می باشد.

متد آموزشی نصرت برای آزمون های بین المللی مانند آیلتس مناسب نیست. شما برای شرکت در آزمون های بین المللی مانند آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL) و نیاز به برنامه ریزی مدون (حداقل یکساله) و منابع جامع دارید. این آموزش و آموزش های مشابه صرفاً برای افرادی مناسب هستند که قصد آشنایی ابتدایی و غیر آکادمیک با زبان انگلیسی را دارند، نه برای افرادی که قصد ادامه تحصیل، تجارت، مهاجرت برای کار و در کشوری انگلیسی زبان را دارند. برای این منظور پیشنهاد ما مطالعه منابع معتبر می باشد که به تقویت ۴ مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن شما کمک می کنند.

آموزش زبان انگلیسی با نصرت

 

روش آموزشی متد نصرت برای آموزش زبان انگلیسی

آموزش زبان نصرت یک ابزار یادگیری زبان نیست بلکه یک روش آموزشی و متد یادگیری است؛ یعنی شما برای یادگیری زبان انگلیسی نیاز به یک مجموعه ابزار مانند دیکشنری، فلش‌کارت و یکسری محتوای آموزشی مثل کتاب، فایل صوتی و ویدئو و یک متد آموزشی دارید. آموزش زبان نصرت جزو گروه سوم و یک متد آموزشی است که اساس و پایه‌ی آن یک متد علمی معروف با عنوان «سیستم تکرار با فواصل مشخص» یا SRS است.

تکنینک «تکرار با فواصل مشخص» به این صورت است که فواصل زمانی مشخص و بر اساس یک متد علمی که بر اساس آستانه فراموشی مغز انسان کار می‌کند آن‌ها را تکرار می‌کنید؛ بنابراین هر زمان که در متد نصرت به کلمه و اصطلاحی برخوردید که از قبل دیده‌اید به این معنا است که وقت مرور آن فرا رسیده است. درنهایت فاصله این تکرار‌ها این‌قدر بلند می شود که شاید برای مرور بعدی یک ماه زمان ببرد. توجه داشته باشید که یکی از ستون‌های یادگیری زبان انگلیسی تکرار منظم است؛ البته نه هر تکراری بلکه «تکرار با فواصل مشخص»؛ و البته این برای تمامی مفاهیم و موضوعات یکی نیست. گاهی اوقات برخی مفاهیم خیلی سریع یاد گرفته می‌شوند اما برخی مفاهیم و ساختارهای زبانی پیچیده‌تر بوده و نیاز به‌ مرور و تکرار بیشتر دارند.

روش آموزش زبان نصرت تعاملی است و بارها با فواصل تعیین شده از شما می‌خواهد که جملات را تکرار کنید و به سوالات پاسخ دهید؛ درست مانند این است که شما در مقابل یک بومی زبان در حال گفتگو  هستید. این موضوع در باب گوش دادن صرف به رادیو و پادکست انگلیسی صدق نمی‌کند.بنابراین در روش آموزش زبان نصرت یا شما دائما و به‌صورت پویا در حال توجه و گوش دادن هستید و در فواصل مشخص باید پاسخگو نیز باشید.

 

آیا آموزش زبان نصرت برای یادگیری زبان کافی ست ؟

خب باید گفت که در نرم افزار نصرت بسیاری از کلمات، جملات و مکالمه های موجود از آنهایی هستند که در زبان انگلیسی بسیار رایج بوده و با پختگی انتخاب شده اند. بنابراین در شرایط مختلف تحصیل، کار و مهاجرت حتی سفرهای توریستی به شما کمک زیادی می کند و شرایط و موضوعات متنوعی در نرم افزار نصرت وجود دارد که به شما امکان مکالمه در طیف گسترده ای از موضوعات مانند خرید، صحبت در باره آب و هوا،  بانک، اداره پست، تلفن، اینترنت، خدمات درمانی، داروخانه، وضعیت های اضطراری و… را می دهد.

 

نمونه ای از متن های ترجمه شده از آموزش زبان نصرت:

 

 I want to speak

من می خواهم صحبت کنم
Today امروز
?Do you want to go now آیا می خواهی الان بروی؟ 
Not today امروز نه 
?Can I sit here آیا می توانم اینجا بنشینم؟ 
.I want to buy some coffee من می خواهم کمی قهوه بخرم.
?What? What do you want to do چی ؟ چکار می خواهی بکنی؟
What do you want from me         از من چه می خواهی؟
I want to buy something می خواهم (یک) چیزی بخرم
?What do you do چکار می کنید؟ 
 ?Where are you now الان کجایی؟ 
?Where’s Mina مینا کجاست؟ 
?When are you going کی داری می روی؟
Are you going to Canada آیا دارید می روید (به) کانادا؟
.Yes, we’re going to Canada بله، داریم می رویم (به) کانادا.
?When are you going کی دارید می روید؟  
.We don’t know نمی دانیم.
?Where can we buy coffee ما کجا می توانیم قهوه بخریم؟ 
From the store (از مغازه (مشخص
At the store (در مغازه (مشخص
You can buy coffee from the store          تو می توانی قهوه را از فروشگاه بخری
We can buy tea at the store ما می توانیم چای را در فروشگاه بخریم.
.We can go there می توانیم به آنجا برویم. 
What do you want to buy چه می خواهی بخری؟
?What do you want to do چه کار می خواهی بکنی؟ 
?Are you going today آیا امروز داری می روی؟ 
No, not today نه ، امروز نه  

 

                                         

 حال به این گفتگو انگلیسی گوش دهید:  

?M- Mina, what do you want to do now

.W- I want to go to the store

?Do you want something

.M- Yes, please. I want some tea

?Can you buy soem coffee too

.W- Yes, I can

?Do you know where Ali is

?M- What

?W- Where's Ali

.M- Oh, I think Ali's at the mall now

!W- Okay, I'm going now. Goodbye

!M- Goodby

 
 

با این حال آموزش زبان از روش نصرت روشی خوب و ایرانی پسند می باشد.این روش می تواند بسیار در راه یادگیری زبان کمک کننده باشد و شما می بایست این روش را در کنار یک برنامه صحیح و کامل آموزشی داشته باشید که در این صورت می توانید بهره خوبی از آموزش خود ببرید.

نرم افزار آموزش زبان نصرت به تنهایی برای تقویت زبان انگلیسی شما کافی نیست و در کنار آن باید از روش های مکمل یادگیری استفاده کنید.در کنار مزیت های آموزش نصرت، معایبی نیز وجود دارند .هر زبان آموزی، روش های خاص خود را برای یادگیری زبان انگلیسی دارد، پس لزوما متد آموزش زبان انگلیسی نصرت بهترین متد برای شما نیست. و باید بهترین راه های آموزش زبان انگلیسی را هم مرور کنید.

پس در کنار مزایای بی شمار این مجموعه، معایب این چنینی هم وجود دارد که راه حل آنها ذکر شد.
 

 

مقایسه متد نصرت با متد آموزشی تیکا

تمرکز اصلی تیکا، ارائه‌ی محتوای آموزشی زبان انگلیسی با هدف کمترین میزان فراموشی می باشد؛ که این امر با استفاده از متد:
"تکرارهای فاصله دار بر مبنای عملکرد کاربر"
Spaced Repetition based on User's Performance (SRUP)
محقق می شود. این متد بر اساس یافته های علمی Neuroscience و تحقیقات گسترده ای طراحی شده است که در شکل زیر نمایش داده شده است. تکرار و تمرین، رمز اصلی عدم فراموشی مطالب آموخته شده است، اما در زمان درست؛ خروجی متد SRUP، زمان درست برای مرور کردن می باشد که برای هر فرد متفاوت است. و این زمان، بر اساس نمره ای که کاربر در تمارین مختلف هر درس گرفته است، محاسبه خواهد شد. بنابراین برای هر کاربر در درسهای مختلف، با توجه به عملکرد او، برنامه ی مروری اختصاصی تنظیم می گردد.

آموزش زبان انگلیسی تیکا

 

مجموعه ای این مرورهای برای یک درس، در طول مدت ماکزیمم 3ماهه صورت خواهند گرفت که هرچه نمره ی فرد در تمارین درس کمتر باشد، این مدت کوتاهتر خواهد شد تا هم آموزش کامل تر و هم یادآوری سریعتر صورت پذیرد. قابل توجه است که فاصله‌ی زمانی دوره‌ها، همانطور که در شکل زیر نمایش داده شده است، بصورت افزایشی می باشد.


آموزش زبان تیکا

 

شما می توانید اپلیکیشن آموزش زبان تیکا را از این لینک دانلود کنید.

 

 

استاد آنلاین زبان انگلیسیو زبان فرانسه

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

حسین محسنیان

حسین محسنیان

حسین هستم،برنامه نویس ارشد اندروید تو حوزه آموزش زبان فعالیت می کنم و اپلیکیشن آموزش زبان تیکا رو ساختم که بصورت خودآموز هرکسی میتونه زبانش رو تقویت کنه. علاقه مند به دیدن فیلم،سریال، خوندن کتاب و فوتبال هم شرطی میزنم:-) هر روزی که یه چیز جدید یاد نگیری اون روز از زندگیتو الکی گذروندی!