پیام به پشتیبانی تیکا از طریق واتس اپ
بازگشت به ابتدای مطلب آموزشی در زمینه زبان های خارجی

4 نکته مهم برای یادگیری زبان آلمانی در مدت زمانی کوتاه

نیکی مهدی
نیکی مهدی
چهارشنبه, 02 مهر 1399

زمان مطالعه: 5 دقیقه

4 نکته مهم برای یادگیری زبان آلمانی در مدت زمانی کوتاه

تا به حال در مقاله های مختلفی درباره زبان آلمانی و ساختار این زبان صحبت کرده ایم . حال در این مقاله قصد داریم درباره 4 نکته مهم که در یادگیری سریع تر زبان آلمانی به شما زبان آموزان می تواند کمک کند بپردازیم.

آیا تا به حال به این پی برده اید که چیز های فوری هیچ وقت به اندازه ی کافی خوب نیستند؟ به طور مثال ،قطعا شما از من انتظار سریع آماده کردن برنج را ندارید،من عموما جوی تازه دم کرده را به قهوه ی فوری ترجیح میدهم،زیرا چیز های زمان بر بهتر اند.پس وقتی که دارید زبان آلمانی را یاد میگیرید،از زمان بر بودن آن وحشت نکنید.شما برای یادگیری دستور زبان ،پیشرفت در لهجه ی خود و آشنایی با فرهنگ آلمان نیازمند زمان هستید. پیشنهاد می کنم مقاله آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ را حتما مطالعه کنید.

با این اوصاف سوال"یادگیری زبان آلمانی چقدر طول میکشد؟"کاملا پرسشس عادی است.و جواب های قاطعی در این زمینه وجود دارد که به شما در ترسیم کردن درس هایتان کمک میکند. در این پست،من 4 تا از حقایقی رو که به شما نشان میدهد یادگیری زبان آلمانی چقدر ممکن است برایتان زمان بر باشد را خواهم گفت.

با توجه به اهدافتان،سطحی که در آن قرار دارید،میزان دسترسیتان به افراد آلمانی زبان و روش آموزشتان ،میتوانید متوجه شوید که یادگیری این زبان باور نکردنی و حتی سرعت یاد گیریتان ،چند ماه یا سال ممکن است طول بکشد. یادگیری زبان آلمانی چه مدت طول میکشد؟

یادگیری آنلاین زبان آلمانی با اساتید با تجربه


4 تا از مهم ترین حقایقی که باید در نظر گرفته شوند

در ادامه این مقاله 4 نکته که به یادگیری سریع تر زبان آلمانی کمک می کند را بیان خواهیم کرد.

1- سطحی که میخواهید در زبان آلمانی به آن برسید

حقیقتا،تسلط هر چه بیشتر روی زبان آلمانی،نیازمند صرف زمان بیشتری برای رسیدن به هدفتان است.و اما یادگیری زبان آلمانی از سطح مبتدی تا پیشرفته چقدر زمان بر است؟ در ابتدا با تجارب شخصی خودم شروع میکنم،قبل از اینکه برای برنامه های کارشناسی ارشدم به آلمان بروم،در سطح متوسطی از زبان آلمانی(b1 ،ترمی که در چهارچوب مرجع مشترک زبان های اروپا به این شکل نامگذاری شده)بودم.و برای آنکه به آن سطح برسم حدود یک سال و نیم زمان صرف یادگیری کردم.

همچنین شرایطم به گونه ای بود که میتوانستم به خانه ی جدیدم در آلمان بروم اما سطح زبان آلمانی ام بسیار ضعیف بود. با یادگیری زبان آلمانی در خانه نیز میتوانید انتظار داشته باشید که در همان بازه ی زمانی به سطح B1 برسید.(در ادامه ،درباره ی محیط های یادگیری زبان آلمانی بیشتر و به صورت دقیق تری صحبت خواهیم کرد.) این موضوع توسط موسسه ی گوته(آموزشگاه یادگیری زبان آلمانی)پشتیبانی میشود،که امتحانات رسمی زبان آلمانی،از سطح مبتدی(A1) تا سطح پیشرفته(C2) را ارایه میدهد.آنها میگویند که شما باید برای رسیدن به سطح(B1) حداقل 35045 دقیقه را صرف آموزش،دروس و تمارین کرده باشید.که این فرایند تقریبا یک سال و نیم طول میکشد زیرا بیشتر مردم نمیتوانند هرروز و پشت سر هم آموزش ببینند.

برای آن افرادی که روحشان مشتاق یادگیری است و به احتمال زیاد در زندگی قبلیشان زبان شناس بوده اند،هدف رسیدن به سطح پیشرفته ای از زبان آلمانی(C2)است.تحت این شرایط است که میخواهید زبان آلمانی را بخشی از تک تک اتم های وجودتان بدانید،نه اینکه صرفا به فرهنگ و آداب و رسوم آلمانی اشاره کنید. همچنین زبان آموزان با توجه به عوامل دیگری نیز که در ادامه راجبشان صحبت میکنیم،به سطح (C2) میرسند.

اما انتظار نمیرود که این فرایند کمتر از 3 سال و حتی بیشترانجام پذیر باشد. موسسه ی گوته میگوید که شما حدقل به 750 ساعت زمان برای یادگیری زبان آلمانی نیاز دارید.
 

تعیین سطح زبان آموزان زبان آلمانی

 

2-به چه اندازه میتوان در زبان آلمانی متمرکز شد و به آن تسلط پیدا کرد؟

متمرکز شدن در زبان،یکی از متد های یادگیری زبان است که در آن توسط زبانی که در حال یادگیری اش هستید مورد احاطه قرار میگیرید.در این متد،شما کلمات را در چهارچوب طبیعی و با تکرار آنها در متون یاد میگیرید. شما نمی توانید کلمات و جملات را در زبان آلمانی دقیقا مانند زبان مادری خود ترجمه کنید. این روش به عنوان یکی از سریع ترین راه های یادگیری زبان محسوب میشود،مخصوصا با زندگی در آلمان میتوانید خیلی خوب از این روش استفاده کنید.

من استاد زبان آلمانی در هند هستم و معمولا به دانشجویانم که در سطح متوسطی قرار دارند پیشنهاد میدهم که به آلمان رفته و دوره های آموزشی و سرگرم کننده ی زبان آلمانی که در آخر هفته ها برگزار میشوند را بگذرانند،به این ترتیب آنها با تجربه ی این سبک از یادگیری به روش متمرکز،در زبان آلمانی غوطه ور میشوند. با این متد،بیشتر آنها در طول مدت 6 ماه به زبان آلمانی مسلط میشوند.البته این زمان در هر فرد با فرد دیگری متفاوت است زیرا افراد با یکدیگر تفاوت داشته و از سطوح هوشی متفاوتی برخوردار هستند. اما انتظار میرود که تمامی افراد با توجه به مبتدی بودنشان،حداکثر طی مدت 2 سال با قرارداشتن در یک محیط متمرکز،زبان آلمانی را یاد بگیرند. البته برای نتیجه گرفتن در این روش،باید کاملا روی زبان آلمانی تمرکز کنید! نه اینکه در میخانه های انگلیسی شهر برلین وقت بگذرانید. اما اگر در حال حاظر در منطقه ای آلمانی زبان نیستید چه کاری میتوانید انجام دهید؟ اگرچه در این شرایط ممکن است کندتر از روش متمرکز شدن پیش بروید،اما به لطف منابع زبان آلمانی آنلاین،میتوانید از این روش حتی در خانه نیز بهره مند شوید.

مقاله پیشنهادی: 7 روش خودآموز یادگیری زبان آلمانی!


3-توانایی شما در ارتباط با کلمات آلمانی

من این را"حس زبانی"مینامم و بر این عقیده ام که یادگیری یک زبان جدید،نیازمند آن است که بر تمامی جوانب و شرایط آن واقف باشیم. همچنین باید بتوانیم با کلماتی که میشنویم ارتباط برقرار کرده و آن ها را بشناسیم. از آنجایی که زبان های آلمانی و انگلیسی مانند پسرعموی یکدیگر هستند،ایجاد ارتباط بین آنها در یادگیری باعث اقزایش سرعت فرایند آموزش میشود. بگذارید مثالی برایتان بزنم،اگر من کلمه ی sitzen(در زبان آلمانی)را بشنوم و بخواهم ارتباطی میان آن کلمه با زبان انگلیسی پیدا کنم،به یاد کلمه ی sit(در زبان انگلیسی)میوفتم،با توجه به این موضوع ،اگر من شناخت آنچنانی نسبت به زبان آلمانی نداشته و صرفا زبان انگلیسی را بلد باشم،میتوانم معنای برخی کلمات در زبان آلمانی را با توجه به شباهتش به زبان انگلیسی تشخیص دهم.

مدرسین زبان آلمانی آموزش آنلاین تیکا

اگر بتوانید ارتباطی بین کلمات زبان آلمانی و انگلیسی که به آن تسلط دارید پیدا کنید،متوجه میشوید که شباهت معنایی صرفا با توجه به شباهت ظاهری در آن ها نیست. شما میتوانید با یادگیری برخی از نکات اساسی زبان آلمانی در ایجاد ارتباط بین کلمات آلمانی با زبان انگلیسی تسلط بیشتری پیدا کتید. به طور مثال افعال جدا شونده آلمانی را در نظر بگیرید که دارای پیشوند ausهستند و معمولا به معنای خرج قرار داشتن چیزی هستند.مثل:aus gehen(بیرون رفتن)،aus wandern(مهاجرت به خارج کشور)،aus nutzen(سو استفاده از کسی و یا گرفتن چیزی از کسی). با دانستن این موضوع میتوانید معنی افعال مختلف در زبان آلمانی را با یکدیگر جمع کنید.

یادگیری لغات آلمانی به صورت آنلاین

با روشی مشابه روش بالا برای درک معنای پیشوند ها در زبان آلمانی،میتوانید حس زبانی خود را تقویت کنید. اللبته استثنائاتی نیز وجود دارد که مانع برقراری ارتباط شما میان میان کلمات میشود،مثلا من به شخصه هنگامی که در حال یادگیری زبان آلمانی بودم نمیتواستم ارتباطی بین کلمه ی"پول" در زبان آلمانی با زبان انگلیسی پیدا کنم.در چنین موقعیتی شما ناچارید تا آن کلمه را به خاطر بسپارید.با این حال به نظرم با این روش میتوان بین 70% از کلمات ارتباطی پیدا کرده و به راحتی حفظ شان کنیم. بیان راهی قطعی و دقیق برای آنکه توانایی شما را در ایجاد ارتباط بین کلمات سرعت ببخشد،عملا بسیار سخت است و قطعا هر چه زمان بیشتری را به یادگیری لغات آلمانی اختصاص دهید،سرعتتان در آموزش نیز افزایش پیدا میکند.

4-تمرکز شما بر روی ساختار های زبان آلمانی است

اگرچه ایجاد ارتباط بین کلمات یکی از عناصر مهم در یادگیری است،اما سعی نکنید که زبان آلمانی را کلمه به کلمه به زبان مادری خود ترجمه کنید. با تمرکز بر روی ساختار های گرامر زبان آلمانی،میتوانید خیلی سریع تر به این زبان تسلط پیدا کنید. به عنوان مثال،در زبان آلمانی،اینکه افعال در انواع سوالات و بیانیه ها دارای جایگاه مشخصی هستند،به عنوان یک واقعیت شناخته شده است. اگردر جملات آلمانی از ساختاری که برای کلمات انگلیسی است استفاده کنید،چیزی از معنای جمله را متوجه نخواهید شد. بنابراین برای یادگیری سریعتر زبان آلمانی،باید هر چه سریعتر روی یادگیری گرامر آلمانی تمرکز کنید.

جزوه ای را برای یادداشت ساختار جملات زبان آلمانی که با آن مواجه میشوید در نظر گرفته و برای خودتان یک کتاب صرف افعال زبان آلمانی تهیه کنید. حل تمارین گرامر زبان آلمانی در سایت آموزش زبان آلمانیDeutsch-Lernen را به صورت رایگان امتحان کنید. همچنین میتوانید برای حل تمارین گرامر خود از روش متمرکز شدن که در بالا به آن اشاره کردیم نیز استفاده کنید. به عنوان مثال میتوانید با گوش دادن آهنگ های زبان آلمانی،به ساختار های دستوری آن نیز توجه کرده و یادشان بگیرید. اگر به دنبال راهی هستید که سرعت یادگیری دستور زبان آلمانی را حتی از این هم بیشتر کنید،شش ترفندی که در ادامه به شما خواهم گفت را در نظر بگیرید. آخرین راز برای شما دراینجاست:یادگیری زبان هیچ وقت محدود به سطح و زمان مشخصی نیست و شما پیوسته میتوانید دانش و سطح زبانی خود را ارتقا دهید.

آموزش زبان آلمانی با مدرسین تیکا

من اگر حتی در سطحC2(پیشرفته)زبان آلمانی باشم،باز هم از طریق آموزش،خواندن اخبار و همچنین گوش دادن به رادیو آلمانی،ارتباط خودم با این زبان را حفظ میکنم و وقتی همه از من سوال میپرسند که چگونه با اینکه 10 سال از زمان برگشتنم از آلمان به هند میگذرد باز هم این زبان را به خاطر می آورم،این نکته را به آنها میگویم. این مهم است که به یاد داشه باشید یادگیری زبان جدید یک هنر است و نه یک علم،بنابراین به جای استفاده از رویکردی بسیار منطقی،سعی کنید زبان آلمانی را با ذهنی باز یاد بگیرید.همچنین برای برقراری ارتباط با زبان آلمانی،منطق خود را نیز در نظر گرفته و آن را توسعه دهید. یادگیری هیچ زبان جدیدی آسان نیست و به زمان،تلاش و از خود گذشتگی نیاز دارد.اما چیزی که از همه مهم تر است و نقش کلیدی دارد،اشتیاق است. 

در تیکا می توانید به صورت آنلاین و از راه دور به یادگیری زبان آلمانی بپردازید. در سایت آموزش آنلاین زبان تیکا می توانید استاد زبان آلمانی خود را انتخاب کنید و در روز وساعت دلخواه خود در کلاس آنلاین زبان شرکت کنید.


منبع: FluentU

 

 

آموزش آنلاین زبان با مدرس زبان

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

نیکی مهدی

نیکی مهدی

نویسنده

سلام به همه دوستان و زبان آموزان عزیز،نیکی مهدی هستم،۱۹ سالمه و به موسیقی،ورزش، هنر و زبان علاقه مندم. رشته ی دانشگاهیم مترجمی زبان آلمانیه و تمام سعیم اینه که این زبان رو به ساده ترین روش به دیگران آموزش بدم.