مطالعه مجدد مقاله

9 ترفند عالی یادگیری زبان با استفاده از موسیقی و ترانه

صوفیا کتیران
صوفیا کتیران
دوشنبه, 10 آذر 1399

زمان مطالعه: 20 دقیقه

9 ترفند عالی یادگیری زبان با استفاده از موسیقی و ترانه

در حین کار آن را زمزمه می کنید، در اتومبیل خود به آن گوش می کنید، با آهنگ مورد علاقه خود چه در یک مهمانی چه در خلوت خود می رقصید. آهنگ ها بخش جدایی ناپذیر از زندگی شما هستند، پس چرا نباید آن ها بخشی از روال یادگیری زبان شما باشند؟ گوش دادن به موسیقی چیزی فراتر از یک راه سرگرم کننده برای گذراندن وقت است. همچنین می تواند یکی از قدرتمند ترین ابزار های یادگیری زبان برای شما باشد. شما فقط به یک روش خوب و آهنگ مناسب که واقعا آن را می پسندید، نیاز دارید. در اینجا تمام مواردی که باید برای یادگیری یک زبان از طریق گوش کردن به آهنگ بدانید را به شما می گوییم:
 

چرا گوش دادن به موسیقی را دربرنامه مطالعاتی خود قرار دهیم؟ 
 

یادگیری با موسیقی راهی سرگرم کننده برای یادگیری زبان است و باعث می شود وقفه کمتری در مطالعه شما بوجود آید. روش های معمول مطالعه، مفید هستند اما همچنین می توانند انرژی شما را کاهش دهند. همین باعث می شود برای ایجاد انگیزه ای دوباره، وقفه در یادگیری بوجود بیاید. گوش دادن به موسیقی زبان مورد نظر، می تواند مهارت های زبانی شما را بالا ببرد و همچنین راه بهتری را برای یادگیری شما فراهم کند. آهنگ های محبوب در کشورهای دیگر شناخته شده است و شما می توانید با گوش دادن به آنها تا حدودی با فرهنگ آن کشور ارتباط برقرار کنید. این امر نه تنها می تواند احساس عمیق تری از آشنایی آن کشور را برای شما ایجاد کند، بلکه در یادگیری  می تواند نقش موثری داشته باشد. حتی این امکان وجود دارد در مورد آهنگ مورد علاقه خود با شریک زبان خود بحث کنید و مکالمه ای حتی کوتاه راجب آن داشته باشید.

یادگیری زبان با حرفه ای ترین اساتید

آهنگ ها به راحتی به خاطر سپرده می شوند، پس می توانید از آن ها برای یادآوری قوانین دستور زبان و واژگان استفاده کنید. ترکیبی از ریتم و ملودی باعث می شود که آهنگ را بسیار راحت تر به خاطر سپرد، در صورتیکه یادگیری کلمات بطور جداگانه بدون ملودی ممکن است پس از مدتی فراموش شود. این باعث می شود موسیقی ابزاری عالی برای به خاطر سپردن فرهنگ لغات و گرامر زبان باشد . برای مثال زبان آموزان پرتغالی و اسپانیایی می توانند برخی از واژگان کلیدی را با گوش کردن به آلبوم آهنگ های Meu Menino / Minha Menina  ( پسرم / دخترم )، که توسط  Luan Santana  و Belinda Peregrin  خوانده شده است، یاد بگیرند. Luan santana به زبان پرتغالی و Belinda به زبان اسپانیایی آواز می خوانند. واژگان کاملا اساسی هستند. پس افراد مبتدی می توانند واژگان متداول را در متن ببینند و با نوع کلمه و افعال گذشته و حال آشنا شوند. به علاوه شما می توانید متن آن آهنگ را داشته باشید و با نگاه کردن به آن ، موسیقی را گوش کنید تا کلمات و جملات را بهتر بفهمید.
 

یادگیری زبان با موسیقی

موسیقی یکی از قابل حمل ترین ابزار های یادگیری زبان است که می توان تصور کرد. هنگامی که می خواهید به یادگیری زبان جدید بپردازید، به راحتی می توانید موزیک مورد علاقتان را روی گوشی خود بارگیری کنید و در اتومبیل خود، در هواپیما، هنگام پیاده روی یا هر جایی که هستید به آن گوش دهید. گوش دادن به موسیقی فقط چند دقیقه طول می کشد و لازم نیست زمان طولانی را برای گوش دادن به آنها اختصاص دهید. پس هر وقت در روز فرصت داشتید، برای چند دقیقه به موسیقی گوش کنید تا روند یادگیری برایتان سریع تر شود. آهنگ ها از تکرار استفاده می کنند که برای تقویت واژگان زبان بسیار مناسب است. به عنوان مثال هر کسی که آهنگ Despacito  (به آرامی) از لوییس فونسی را شنیده باشد، احتمالا می تواند کلمه عنوان را به خاطر بسپارد، حتی اگر به زبان اسپانیایی آشنایی نداشته باشد.

با این 9 نکته که بیان می کنیم یک زبان را از طریق گوش دادن به آهنگ یاد بگیرید.


آهنگ مناسبی را انتخاب کنید 

انتخاب آهنگ مناسب رمز موفقیت شما می باشد. با این حال به راحتی انتخاب هر آهنگ به زبان مورد نظر آسان نیست. در عوض برخی از نکات اساسی وجود دارد که باید مورد توجه قرار  گیرد.اولین چیزی که باید درنظر بگیرید، این است که آیا آن آهنگ را دوست دارید؟ شما می خواهید آهنگی را انتخاب کنید که واقعا دوست دارید. هرچه بیشتر به آن گوش دهید، احتمال یادگیری از آن بیشتر است. همچنین باید در نظر بگیرید که آیا آهنگ متناسب با سطح شما است یا نه. اگر آهنگ بسیار ساده تر از مجموعه مهارت های فعلی شما باشد، مانند آهنگ کودکانه، هیچ چیز مفیدی بدست نمی آورید، با این حال اگر آهنگ بسیار سخت باشد، مانند موسیقی رپ، در نتیجه باز هم شما چیزی یاد نمی گیرید. اگر در اولین باری که آهنگ را گوش می دهید، برخی از متون و کلمات آن را درک کنید اما نه همه آن ها را ، دقیقا آن آهنگ می تواند، آهنگ متناسب برای یادگیری شما باشد. 

بیشتر بخوانید: چگونه با گوش دادن آهنگ خارجی، زبان یاد بگیریم؟
 

 آهنگ هدف خود را زیاد گوش دهید

از آنجایی که یادگیری از طریق موسیقی نیاز به تکرار دارد. هر زمانی که بخواهید، می توانید گوش دهید و در افزایش توانایی یادگیری زبان خود کوشا باشید. آهنگ مورد علاقه خود را روی گوشی، کامپیوتر و یا هر دستگاه دیگری که ممکن است دوست داشته باشید، به موسیقی گوش دهید، نگه دارید. آهنگ مورد نظر خود را می توانید از سایت ITUNES دانلود کنید. انتخاب آهنگ از این سایت دشوار می باشد، پس باید آهنگ های مناسبی را انتخاب کنید، می توانید آهنگ ها را جداگانه یا کل آلبوم را دانلود کنید. سایت دیگری که به شما در پیدا کردن موسیقی کمک می کند SPOTIFY می باشد. Spotify، یک لیست از آهنگ های مورد علاقه  شما را برای یادگیری زبان مورد نظر در اختیارتان می گذارد. تعداد زیادی از لیست آهنگ هایی به زبان خارجی در آن وجود دارد، که زبان آموزان با استفاده از آن می توانند آهنگ های عالی را به زبان های مورد نظر خود پیدا کنند و از آنها لذت ببرند.
 

از متن آهنگ برای یادگیری زبان استفاده کنید

اگر به زبانی کاملا مسلط باشید، نمی توانید همه کلمات موجود در آهنگ را متوجه شوید. برخی از آهنگ هایی که خیلی محبوب نیستند و شنیده نشده اند می توانند گاهی برای زبان آموز سردرد آور باشد. در این صورت شما می توانید، تنها از متن آن استفاده کنید و به آهنگ گوش ندهید. مراجعه به متن به شما فرصت کافی می دهد تا بدون قطع کردن آهنگ مورد علاقه خود به جست و جوی واژگان جدید بپردازید. شما می توانید موزیک ویدیو ها را از Fluentu مشاهده کنید، هر ویدیو زیر نویس شده می باشد و زیر نویس ها حاشیه نویسی می شوند تا بتوانید به کلمات و جملات دسترسی راحت تری داشته باشید. شما می توانید کلمات جدید را از این موزیک ویدیو ها در لیست واژگان خود نوشته و به خاطر بسپارید. در Fluentu غیر از موزیک ویدیو، فیلم های معتبر دیگری شامل: اخبار روزانه، پیش پرده های فیلم و گفت و گو های اطلاعاتی وجود دارد و شما می توانید با دیدن این فیلم ها در یادگیری زبان مورد نظر خود پیشرفت داشته باشید. این فیلم ها به صورت آنلاین درهر کجا که هستید، در دسترس شما می باشد.
برنامه ترجمه Lyrics متن را به زبان های مختلف  ترجمه می کند، پس شما می توانید از طریق آن ترجمه آهنگ مورد نظرتان را پیدا کنید، از طرف دیگر شما می توانید متن اصلی آهنگ را همزمان با ترجمه مشاهده کنید و کلمات و عبارات خاص و جدید را به راحتی بررسی کنید. اگر ترجمه متن آهنگ مورد نظر را پیدا نمی کنید، می توانید درخواست ترجمتان را ارسال کنید. راه اضافی برای تمرین زبان این است که متن آهنگ را خودتان ترجمه کنید. وب سایت Genius آهنگ های معروف به زبان های مختلفی را ارائه می دهد و شما می توانید متن آهنگ های متنوع را از این سایت بردارید. این سایت با حاشیه نویسی که دارد جزۀیات بیشتری راجب معانی کلمات ارائه می دهد. به شما این امکان را می دهد که آهنگ ها را بهتر درک کنید.
 

 زبان انگلیسی را با موسیقی حرفه ای شوید
 

 به دنبال کلمات جدید زبان بروید

جست و جوی کلمات داخل آهنگ که با آنها آشنا نیستید، می تواند باعث افزایش سطح لغات زبان شما شود، همین باعث می شود که آهنگ را به طور کامل تری بفهمید. جست و جوی کلمات جدید، ساده می باشد فقط کافی است متن آهنگ مورد نظر را بخوانید و هر کلمه ناآشنایی را یادداشت کنید سپس معنی آن را جست و جو کنید. با این کار عمق مطالعه خود را بیشتر کرده و درک بهتری از آهنگ خواهید داشت. باید بیشتر به گوش خود اعتماد کنید، وقتی کلمه ای را می شنوید که شناختی از آن ندارید، هر آنچه فکر می کنید می شنوید را یادداشت کنید، سپس آن کلمه را جست و جو کنید. اگر به نظر رسید که معنایی که جست و جو کردید با کلمه نوشته شده جور در نمی آید، دوباره به آهنگ گوش دهید. همچنین می توانید لیست واژگان را برای همه آهنگ های مورد علاقه خود حفظ کنید تا از این طریق میزان یادگیری خود را پیگیری کنید.
 

هر بار یک قسمت از آهنگ را یادبگیرید 

هنگامی که کار خود را شروع می کنید، نزدیک شدن به یک آهنگ به یک باره ممکن است چالش برانگیز باشد. یک تکنیک عالی برای یادگیری و لذت بردن از آهنگ به زبان مورد نظرتان تقسیم آن به بخش های کوچک است. برای انجام این کار، فقط برای مدت زمان مشخصی مانند 15 ثانیه گوش کنید، یا فقط بخشی از متن چاپ شده را انتخاب کنید. کلمات ناآشنا را جست و جو کنید و آن ها را مطالعه کنید تا زمانیکه همه چیز را درآن قسمت یاد بگیرید. گروه کر یک انتخاب ایده آل برای شروع می باشد. از آنجا که گروه کر تکرار می شود شما اغلب آن را خواهید شنید، پس یادگیری فوری آن می تواند لذت بردن از آهنگ را آسان کند .

بیشتر بخوانید:بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی
 

همراه با آهنگ بخوانید 

آواز خواندن قطعا سرگرم کننده است. اما چیزهای بیشتری دراین زمینه وجود دارد. هنگامی که به زبان مورد نظرخود آواز می خوانید، روی تلفظ خود تمرین کرده و واژگانی را که از آهنگ آموخته اید را تقویت کنید. لب خوانی با آهنگ را امتحان کنید این کار شما را به فکر کردن در مورد متن بعدی عادت خواهد داد و ممکن است شما ازاین طریق به آواز خواندن علاقه مند شوید. اگر دوستانی دارید که همان زبان شمارا می خوانند، می توانید دور هم جمع شوید و آواز های خود را بخوانید و اینگونه از یادگیری خود لذت ببرید.
 

 موزیک ویدیو ها را تماشا کنید

تماشای موزیک ویدیوها یک روش عالی برای غوطه ور شدن در موسیقی است، این به شما کمک می کند تا با موسیقی همراه باشید و نوع خواندن خواننده را متوجه شوید. برای همین Fluentu  یک منبع عالی برای موزیک ویدیو می باشد.  
 

سایت Youtube 

در youtube  تعداد زیادی ویدیو وجود دارد، شما در youtube می توانید محبوب ترین موزیک ویدیوها که دارای بیشترین بازدید بوده اند را مشاهده کنید. پس حتما می توانید آهنگ مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین در قسمت نظرات می توانید نظرات افراد مختلف راجب آن ویدیو منشر شده را بخوانید و از گفته های آن ها استفاده کنید. همچنین  youtube  فیلم هایی با زیر نویس انگلیسی را ارئه می دهد. به عنوان مثال دانشجویان فرانسوی که صحبت کردن به انگلیسی برایشان دشوار است، می توانند با دیدن ویدیو Balance ton Quoi که توسط Angele ارائه شده است با زیر نویس انگلیسی نگاه کنند و لذت ببرند .برای یافتن آهنگ مورد نظر خود نام آهنگ ویدیو رسمی را به زبان مورد نظر خود جستجوکنید. 


سایت Vimeo

 Vimeo همچنین موزیک ویدیو های مختلفی را ارائه می دهد. این برنامه گزینه های بسیار خوبی دارد، دانشجویان اسپانیایی معمولا از Oasis که توسط La Chica منتشر شده است برای تقویت زبان خود استفاده می کنند.

آموزش زبانت رو به تیکا بسپار
 

همراه آهنگ برقصید 

اگر هدف شما یادگیری زبان می باشد، پس چرا باید همراه با آهنگ برقصید؟ مطالعه می تواند یک فعالیت کم تحرک باشد، مطالعات نشان می دهد که حرکت بدنی می تواند به یادگیری کمک کند. سعی کنید موزیک ویدیوهایی که انتخاب می کنید محتوای شادی داشته باشد، تا بتوانید با آن ها برقصید. این کار را انجام دهید، رقصیدن نه تنها سرگرم کننده و فعال می باشد، بلکه همراه سازی کلمات و عبارات با حرکات خاص، ممکن است یادآوری آن واژه را آسان کند. 
 

با طرفداران موسیقی در ارتباط باشید

موسیقی برای تمرین، گوش دادن و ایجاد واژگان، عالی است. اما موسیقی نمی تواند در تمرین نوشتاری شما موثر باشد. اما این بدان معنا نیست که در یادگیری زبان، تمرین نوشتاری شما ضعیف پیش خواهد رفت. طرفداران موسیقی، مشتاقانه در سرارجهان وجود دارند و ارتباط آنلاین با آنها می تواند راهی عالی برای تمرین مهارت های نوشتاری و پیدا کردن دوستانی جدید باشد. برای یافتن گروه های طرفدار، با استفاده از زبان مورد نظر خود سعی کنید، طرفداران موسیقی پیدا کنید، حتی می توانید نام گروه های خاصی از طرفداران را جستجو کنید. سعی کنید افرادی را پیدا کنید که از طریق ارتباط با آن ها تمرین نوشتاری شما تقویت شود. 
 

ترفند های عالی یادگیری زبان با موسیقی
 

سایت Reddit

زیر مجموعه های زیادی را به موسیقی اختصاص داده است. از جمله جوامع موسیقی بین المللی. در حالیکه این گروه ها ممکن است، درباره آهنگ های انگلیسی و غیر انگلیسی صحبت کنند، آن ها به زبان های مختلف ارتباط برقرار می کنند، پس اگر از برنامه مناسبی استفاده کنید، می توانید خواندن و نوشتن به زبان مورد نظر خود را تمرین کنید و اگر کسی درباره موزیک مورد نظر شما صحبت نمی کند، شما خودتان می توانید برای شروع مکالمه، موضوعی را با آنها در میان بگذارید. همچنین به این صورت می توانید مکالمه خود را تقویت کنید. راه های تقویت مکالمه و شروع بحث برای ایجاد مکالمه ای حتی کوتاه در مقاله های پیشین ارائه دادیم و تمام نکات و راه حل های لازمه را در اختیارتان گذاشتیم. دانشجویان و زبان آموزان مسلط به هر زبانی می توانند از ویدیو های Reddit استفاده کنند، مثلا دانش آموزان اسپانیایی می توانند مهارت های خود را در Musica en Espanol "موسیقی به زبان اسپانیایی " افزایش دهند، و همینطور زبان آموزان فرانسوی می توانند با استفاده از La musique francaise  اطلاعات خودرا بیشتر کنند.

ما در سامانه آموزش زبان آنلاین تیکا با مجرب ترین اساتید در مسیر یادگیری زبان شما را همراهی خواهیم کرد، همچنین شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن آموزش زبان تیکا در هر زمان و فقط با گوشی موبایل خودتان به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید.


 
    آموزش زبان آنلاین تیکا

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

صوفیا کتیران

صوفیا کتیران

نویسنده

صوفیا کتیران هستم رشتم مهندسی پزشکی هستش و علاقه زیادی به زبان و تدریس دارم .دوست دارم اینقدر تو زبان پیشرفت کنم تا بتونم به خوبی تدریس کنم و همیشه دنبال پیدا کردن مطالب جدید هستم و دوست دارم اطلاعاتم و با بقیه به اشتراک بزارم . ورزش کردن یکی دیگه از علاقمندی های من هستش که همیشه سعی میکنم جزو برنامه اصلی روزانه من باشه