مطالعه مجدد مقاله

راهنمای یادگیری زبان جدید برای زبان آموزان با سطح مبتدی

پرستو غفاری
پرستو غفاری
دوشنبه, 17 شهریور 1399

زمان مطالعه: 7 دقیقه

راهنمای یادگیری زبان جدید برای زبان آموزان با سطح مبتدی

اگر یک تازه وارد برای یادگیری یک زبان جدید هستید، خواندن این مقاله به شما پیشنهاد می شود تا راهی را که پیش روی دارید هموار شود. شما مبتدیان می توانید به زبان انگلیسی مسلط شوید. اگر کلاس آلمانی دبیرستان را مردود شدید یا حتی برای گفتن یک bonjur (سلام) در سفرتان به پاریس خجالت می کشیدید و برای عملی کردن تصمیم سال نو تنها سه روز اراده کافی را داشتید، شما هم می توانید یک زبان جدید بیاموزید. یادگیری یک زبان خارجی کار ساده ای نیست اما امکان پذیر می باشد. برخی نوابغ قواعد زبانی جدید را به سرعت و به راحتی جذب می کنند. در حالیکه برخی از افرادی که با ناتوانی هایی در زمینه یادگیری مواجهند، دچار چالش های جدی می شوند.

برای بقیه مبتدیان یادگیری زبان نه سخت است، نه آسان. می تواند کاملاً دلسرد کننده و در عین حال کاملاً رضایت بخش باشد. معمولاً این دو همزمان رخ می دهند. ممکن است برای یادگیری مفهومی که دیگری ذاتاً در چند دقیقه آن را فرا می گیرد، ماه ها تلاش کنید و یا برعکس. اما فارغ از نتیجه، لذت و مزایایی که از برقراری ارتباط به یک زبان جدید کسب می کنید، واقعی و قابل دستیابی است. از آن مهمتر، روند رسیدن به این نقطه نیز بسیار شادی بخش می باشد. این مقاله جوانب مختلف این موضوع را برای نوآموزان و کسانی که یادگیری زبان را یک چالش بزرگ می دانند، بررسی می کند.

"مقاله پیشنهادی ما: چگونه 2 زبان را همزمان یاد بگیریم؟"

روش یادگیری زبان خارجی برای تازه واردان

این موضوع از دیدگاه یک معلم با سابقه زبان و یک زبان آموز باتجربه همراه با فهرستی از موفقیت ها و چالش های عظیم در هنگام مواجهه با زبان بررسی خواهد شد. انگیزه(ها)ی اساسی خود برای یادگیری زبان خارجی را تعریف کنید. داشتن یک دلیل مهم و باارزش برای یادگیری یک زبان جدید مرکز همه مواردی است که در هفته ها، ماه‌ها، و سال‌های بعد صرف مطالعه، صحبت کردن، لذت بردن و نگهداری آموخته هایتان می شود. بیایید به چند مثال نگاهی بیندازیم. در مورد این دلایل برای یادگیری زبان چه فکر می کنید؟ آیا شما را به موفقیت می رساند؟

- اضافه کردن زبان دوم در رزومه کاری خود

- نزدیک کردن نظر خود به نظر فردی روشنفکر، تحصیل کرده و بین المللی

- جلب کردن توجه دختران/پسران جذاب درهر بار پاسخ دادن تلفن به زبانی دیگر

هیچ مشکلی ندارد که برخی نو آموزان زبان جدید چنین اهدافی داشته باشند و در حقیقت مورد آخر مشخصاً همه چیز را مشخص می کند. اما یادگیری زبانی خارجی، یک مسیر طولانی و پرچالش بوده و چیزی که هیچ کدام از این انگیزه ها ارائه نمی دهد، یک دلیل شخصی و متقاعد کننده برای تمرکز بر پیشرفت برقراری ارتباط شما می باشد.

یادگیری زبان خارجی سطح مبتدی


مقایسه انگیزه های شخصی با موارد زیر

- معاشرت با دختر روس کلاس یوگا

- سفارش غذا در یک رستوران خوب آفریقایی به زبان فرانسوی

- فهمیدن معنی ترانه های marabenta

- پیدا کردن مشتری هایی برای فروش در برزیل

- پیدا کردن دوست های خوب در مهمانی های سالسا

"مقاله پیشنهادی ما: بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟"

همانطور که می بینید انگیزه های بالا، اهداف مشخصی را برای شما مشخص می کنند که باعث می شود به مطالعه کتاب جامع گرامر زبان خارجی دلخواه خود ترغیب شوید در حالیکه هیجان دارید و تنها از سر انجام وظیفه نیست. یادگیری زبان کار دشواری است وقتی در حال یادگیری هزارمین کاراکتر زبان چینی یا کشف موارد رمزآلود زبان روسی هستید. اگر انگیزه شما از یادگیری به جزئیات آنچه در تلاش برای آموختنش هستید مربوط باشد، بسیار به شما کمک می کند.

"برای اطلاعات بیشتر مقاله آیا یادگیری زبان برای بزرگسالان دشوار است یا ساده؟ پیشنهاد می شود."

اگر این ارتباط وجود نداشته باشد، از آن بخش دشوار عبور می کنید بدون آنکه آن را یاد بگیرید! برای مثال، اگر هدف نهایی شما چت کردن با اقوام لبنانی تان است (که زبان محاوره شان چندان تطابقی با عربی استاندارد ندارد)، هیچ منطقی برای یادگیری سیستم نوشتاری عربی وجود ندارد. در این مورد، احتمالاً شما مدام در حال پیشرفت دایره لغات خود به زبان انگلیسی خواهید بود اما هیچ وقت اصطلاحات مربوط به بیسبال یا فیزیک را نخواهید آموخت.
 

آموزش آنلاین زبان خارجی برای مبتدیان


استفاده از انگیزه فراگیر خود برای تعیین اهداف کوتاه مدت

این انگیزه فراگیر می تواند به اهداف کوتاه مدت هفته به هفته یا درس به درس تقسیم شود. این اهداف باید مشخص، کوچک، متقاعد کننده و لذت بخش باشند. ارتباط این اهداف به انگیزه اصلی آنها را برای شما شخصی می کند. به صورتی که برای تحقق آن مشتاق باشید. اگر انگیزه من برای مثال تجارت با مشتری های برزیلی باشد، اهدافی که به صورت هفتگی تعیین خواهم کرد در طی مدت زمان طولانی شامل موارد زیر خواهند شد:

- داشتن توانایی پاسخگویی تلفن به زبان پرتغالی

- داشتن توانایی معاشرت و شوخی به زبان مقصد

- داشتن توانایی استفاده از زبان رسمی برای کارهای تجاری و تغییر آن به زبان غیررسمی در موقعیت مورد نیاز با مشتری های پرتغالی زبان

- پی بردن به فرهنگ معامله در برزیل

- داشتن توانایی توضیح مشخصات محصولات به زبان پرتغالی

همه این ها، اهداف کوچک معرکه ای هستند که به انگیزه اصلی شما مرتبطند.
 

مدرسین زبان انگلیسی آنلاین تیکا
 

ابزارهای یادگیری زبان مرتبط با انگیزه زبان آموز

ما تعداد زیادی از بهترین ابزار یادگیری زبان را بررسی کرده ایم. اما نکته کلیدی این است که به نسبت انگیزه شما، ابزاری که برای یادگیری مانند اپلیکشن یادگیری زبان انتخاب می کنید، متفاوتند. به عنوان مثال، شما یک کتاب آموزشی صربی دارید که شامل اطلاعات بسیاری در مورد زبان ادبی قدیمی صرب می باشد که بسیاری از صرب زبانان مدرن اطلاعی از آن ندارند و یا استفاده نمی کنند. جالب است که انگیزه اصلی شما برای یادگیری زبان این است که با دوستان خود در بالکان از نوشیدنی لذت ببرید و در مورد مسائل زندگی گله و شکایت کنید. بنابراین بر روی آهنگ های sevdahlinka (مرثیه های تراژیک بوسنیایی) تمرکز دارید زیرا به شما لغاتی را آموزش می داد که به آنها نیاز داشتید و از به کار بردن آن ها لذت می بردید. تماشای ویدئو در اینترنت و نگه داشتن آن ها برای تحلیلشان، همینطور چک کردن معنی لغات و جمله سازی با ساختارهای زبانی تازه برای شما روش بسیار مفیدی بود.

اگر انگیزه فراگیر شما شامل گوش کردن، صحبت کردن یا المان های فرهنگی می شود، تماشای فیلم و ویدئوی خارجی می تواند بخش مهمی از روند یادگیری‌تان باشد. تقریباً برای همه زبان آموزان، کتاب های درسی زبان و کلاس های زبان و همینطور جلسات آنلاین تمرین مناسبی هستند. اما تا جای ممکن باید از تناسب این روش ها با دلیل یادگیری خود مطمئن شوید. مثلاً دستور زبان یک وسیله است، نه پایان کار شما. اگر تمایلی به نوشتن یک رمان خوب ندارید، یادگیری صرف زمان گذشته در زبان فرانسوی برای شما مناسب نیست. اما برای برقراری مکالمه ای ابتدایی به زبان فرانسه در مورد آنچه انجام داده اید، به یادگیری صرف زبان گذشته به صورت شفاهی نیاز دارید.
 

یادگیری سطح ابتدایی زبان انگلیسی


حفظ انگیزه در روند یادگیری

اگر یک هدف فراگیر خوب دارید، و اهداف روزانه تان به انگیزه اصلی مربوطند، اشتیاق شما به یادگیری هر درس به صورت خودکار ایجاد می شود. به این صورت که شما باید میزانی گوناگونی در کنار امتحان کردن روش های مختلف یادگیری را به برنامه خود اضافه کنید تا آموزش یکپارچه ای داشته باشید. در اینجا به تعدادی نکته و توصیه برای ساختن یک برنامه روتین اشاره می کنیم:

- اهدافتان را دنبال کنید: یک دفترچه داشته باشید و اهدافتان را در آن ثبت کنید. از خط زدن هر یک از آنها بعد از پایان لذت زیادی خواهید برد.

- برنامه تان را اجتماعی کنید: با دیگر زبان آموزان از طریق آنلاین یا گروه های مکالمه در تعامل باشید. و البته با افراد بومی نیز تا جای امکان در ارتباط باشید.

- برنامه تان را روزانه کنید: ما به این نتیجه رسیده ایم که حتی صرف مدت زمان کوتاهی به صورت هرروزه، (مثل نیم ساعت) بسیار مفیدتر از صرف چند ساعت در هفته (در تنها یک جلسه) در کلاس های زبان می باشد. وقتی که یک زبان به بخشی از زندگی شما تبدیل می شود درس خود را فراموش نخواهید کرد و خواهید دید که به آنچه در حال یادگیری آن هستید و استفاده از آن در طول روز مدام فکر می کنید.

- یادگیری خود با استفاده از رسانه ها را یکپارچه کنید: استفاده از اخبار، پادکست و رسانه های سرگرمی به زبان مقصد برای یادگیری تان انگیزه ایجاد می کند و باعث می شود تجربه غنی تری با زبان مقصد ایجاد کنید.

بدون ایجاد هیچ گونه امیدواری بی‌جا در مورد روندی که کاملاً باید متعهدانه طی شود، امیدوارم که این مقاله را با یک انگیزه مشخص و قاطعانه برای شروع یادگیری زبان به پایان برسانید. و به یاد داشته باشید که هر انگیزه ای که دارید، روند یادگیری به خودی خود برایتان لذت بخش خواهد شد.

همچنین، اگر می خواهید مهارت های چهارگانه زبان دلخواه خود را تقویت کنید، می توانید به سایت آموزش آنلاین تیکا مراجعه کرده و استاد زبان خود را در هر روز و ساعتی که می خواهید انتخاب نمایید تا کلاس زبان خود را به صورت مجازی برگزار کنید. همچنین، اپلیکیشن تیکا، روش بسیار مفید و کاربردی برای یادگیری زبانی جدید به روش گام به گام است که می توانید با مراجعه کردن به سامانه تیکا آن را دریافت کنید.


منبع: FluentU


 

اساتید آنلاین زبان تیکا

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

پرستو غفاری

پرستو غفاری

نویسنده

پرستو هستم. کارشناسی ارشد مهندسی عمران خوندم اما سالهاست که زبان انگلیسی تدریس می کنم و گهگاهی ترجمه هم می کنم. بسیار به ادبیات و هنرهای نمایشی علاقمندم و از مطالعه کتاب و تماشای فیلم و سریال به زبان انگلیسی بسیار لذت می برم و امیدوارم که بتونم به دیگران هم کمک کنم تا از این لذت محروم نباشند .