بازگشت به ابتدای مطلب آموزشی در زمینه زبان های خارجی

چقدر طول میکشه انگلیسی یاد بگیریم؟

مرضیه عنایتی
مرضیه عنایتی
یکشنبه, 07 اردیبهشت 1399

دسته بندی: learning english

زمان مطالعه: 5 دقیقه

چقدر طول میکشه انگلیسی یاد بگیریم؟

اولین سؤالی که ممکن است در یادگیری یک زبان جدید به ذهن افراد خطور ‌کند، این است که " چقدر طول میکشه انگلیسی یاد بگیریم؟" 

زبان‌آموزان دوست دارند در جواب این سوال یک بازه زمانی مشخص را بشنوند اما حقیقت این است که مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی برای افراد مختلف متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. 

اگر در تحقیقات و مقالات رسمی به دنبال پاسخ این سؤال بگردید، متوجه خواهید شد که حتی در این مطالعات نیز پاسخ‌های مختلفی به این سؤال داده شده است. 

طبق گفته مقاله‌ای در BBC، پیشرفت از یک سطح به سطح دیگر 120 ساعت طول می‌کشد (به عنوان مثال از سطح A2 تا سطح B1). اما کمبریج ESOL پیشرفت از یک سطح به سطح دیگر را کمی طولانی‌تر می‌داند و زمان 200 ساعت را برای این پیشرفت پیشنهاد داده است. در جدول زیر، به طور تقریبی، مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی را از سطح صفر به سطوح مختلف به نمایش گذاشته ایم. برای آشنایی کامل و بیشتر با سطوح مختلف زبان انگلیسی، مقاله آزمون تعیین سطح زبان CEFR چیست؟  را بخوانید تا با سطوح A1 تا C2 آشنا شوید.

 

مدت زمانی که برای پیشرفت از یک سطح به سطحی دیگر در زبان انگلیسی باید سپری کرد

 

اگر می‌خواهد از سطح صفر به سطح C2 برسید، باید 1000 الی 1200 ساعت برای یادگیری زبان وقت بگذارید. این مسیر، مسیری طولانی به نظر می‌ رسد اما دقت داشته باشید که فقط یک دوره 2 هفته‌ای آموزش زبان انگلیسی تفاوت‌های بسیاری در زبان انگلیسی شما ایجاد می‌کند. 

به نظر شما این زمان برای همه افراد یکسان است؟ همه افراد باید 1200 ساعت برای یادگیری زبان وقت بگذارند؟ قطعاً اینگونه نیست. با قطعیت نمی‌توان گفت که در یک دوره زمانی خاص پیشرفت شما چقدر خواهد بود. همه این‌ها بیشتر از هر چیزی به شما بستگی دارد. بیایید باهم عوامل مختلف در مدت زمان یادگیری زبان را بررسی کنیم.

 

1. هدف شما از یادگیری زبان چیست؟

انگیزه عامل بزرگی در یادگیری زبان است. احتمالاً بزرگترین محرک در یادگیری زبان انگلیسی انگیزه است. آیا 3 ماه فرصت دارید که نمره آیلتس مورد نیاز را برای رفتن به دانشگاه کسب کنید؟ یا شاید تنها برای سرگرمی به یادگیری انگلیسی روی آورده اید؟

هر دو دلایل خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی هستند. اما انگیزه و هدف ممکن است تفاوت زیادی در مقدار زمانی که روزانه برای مطالعه می‌گذارید، ایجاد کند. علاوه بر آن ممکن است در مورد اول برای آموزش بیشتر از معلم خصوصی زبان استفاده کنید اما در مورد دوم یادگیری خودآموز زبان انگلیسی را انتخاب کنید.

برای کسب نمره آیلتس 8 درس می‌خوانید یا برای آن‌که به راحتی با افراد native انگلیسی زبان ارتباط برقرار کنید؟ تعیین این اهداف بسیار مهم است. اگر به دنبال نمره 8 آیلتس هستید باید تا سطح C2 بروید. اما اگر می‌خواهید بدون هیچ مشکلی با یک انگلیسی زبان بومی صحبت کنید، دانستن زبان تا سطح B2 برای شما کافی است. 
 

آموزش زبان تیکا

 

مشخص کردن هدف به طور دقیق بسیار مهم است. بعد از مشخص کردن هدف ممکن است نیمی از مسیر شما برای یادگیری حذف شود و در نتیجه مسیر یادگیری زبان انگلیسی را در مدت کوتاه‌تری طی کنید.

به یاد داشته باشید که نیازی نیست هدف شما چیزی بزرگ مثل گرفتن بورسیه دانشگاهی باشید. شما می‌توانید چیزهای کوچک‌تری مثل؛ بهبود مهارت‌های مکالمه، گسترش دایره لغات انگلیسی یا یادگیری اصطلاحات جدید در زبان انگلیسی، باشد. مشخص کردن هدف به شما کمک می‌کند که انگیزه خود را حفظ کنید و هر لحظه در مسیر یادگیری احساس پیشرفت کنید.

مشخص کردن یک هدف برای یادگیری زبان انگلیسی
 

2- چقدر زمان و بودجه برای یادگیری زبان دارید؟

خیلی خوب می‌شد اگر یک سال از دانشگاه و کار خود مرخصی می‌گرفتیم، به یک کشور انگلیسی زبان می‌رفتیم و یک دوره آموزش زبان 1 ساله در آن‌جا برمی‌داشتیم. این طور نیست؟

مطمئناً همین طور است. اما همه افراد وقت و هزینه لازم برای انجام چنین کاری را ندارند. شاید شما تنها در تعطیلات نوروز امکان سپری کردن دوره آموزشی زبان را داشته باشید. یا شما تنها برای یک دوره 1 ماهه زبان انگلیسی بودجه داشته باشید. 

اگر زمان زیادی را برای یادگیری زبان ندارید، یادگیری خودآموز زبان انگلیسی در زمان‌های استراحت و یا قبل از خواب برای شما بسیار مناسب است. اپلیکیشن آموزش زبان تیکا برای شماست. از کمترین زمان برای بیشترین آموزش استفاده کنید.

اگر بودجه کمی برای آموزش دارید، باز هم نگران نباشید. یادگیری خودآموز برای شما هم می‌تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. اما اگر شرکت در دوره‌های آموزشی را به یادگیری خودآموز ترجیح می‌دهید، با هر بودجه‌ای که دارید، با ترفند های آموزش زبان تیکا  می‌توانید با اساتید با تجربه زبان کلاس مجازی بردارید. 

 

با همه این اوصاف، قطعاً وقت و بودجه‌ای که برای یادگیری زبان می‌گذارید، در مدت زمان یادگیری شما تأثیر دارد.

زمان و بودجه مناسب برای یادگیری زبان انگلیسی
 

3. به چه زبان‌هایی می‌توانید صحبت کنید؟

شما به چه زبان‌هایی تسلط دارید؟ تنها به زبان فارسی صحبت می‌کنید یا به زبان دیگری هم تسلط دارید؟ این مطلب، در مدت زمان یادگیری انگلیسی تأثیر مستقیم دارد.

اکثر زبان‌های اروپایی، واژگان و ویژگی‌های گرامری مشترک بسیاری با زبان انگلیسی دارند. همچنین الفبای نوشتاری آن‌ها یکسان است.

بنابراین، اگر شما پیش از این بر روی یکی از زبان‌های اروپایی مانند فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی تسلط داشته باشید، احتمالاً یادگیری انگلیسی برای شما بسیار راحت‌تر خواهید بود. 

هر چند برخلاف تصور شما، زبان انگلیسی یکی از آسان‌ترین زبان‌ها برای یادگیری فارسی زبانان است. قطعاً یک فارسی زبان بسیار سریع‌تر از یک فرد با زبان مادری ژاپنی، می‌تواند انگلیسی را فراگیرد. می‌توانید در مقاله آسان‌ترین زبان برای یادگیری چیست؟ زبان‌های آسان را بخوانید و بشناسید.

تسلط به زبان های مختلف کمک کننده یادگیری سریع تر زبان انگلیسی
 

4- آیا قبلاً زبان خوانده اید؟

اگر قبلاً زبان دیگری را مطالعه کرده باشید، احتمالاً یادگیری یک زبان دیگر برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود. اول از همه اینکه شما قبلاً یک بار به یادگیری یک زبان پراخته‌اید و قطعاً می‌دانید که می‌توانید دوباره این کار را انجام دهید. علاوه بر این شما با تکنیک‌های یادگیری یک زبان جدید و شیوه یادگیری گرامر آشنا هستید و بدون شک، این موضوع در یادگیری زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند.

دانستن تکنیک های یادگیری یک زبان جدید و آشنایی با شیوه یادگیری گرامر برای یادگیری سریع تر زبان انگلیسی
 

5- چقدر در معرض زبان انگلیسی قرار دارید؟

شاید شما هم اکنون در انگلستان زندگی می‌کنید و هر روز توسط انگلیسی محاصره می‌شوید یا شاید شما در شغل خود از زبان انگلیسی استفاده می‌کنید و یا دوستان انگلیسی زبان دارید؟ اگر همواره انگلیسی را می‌شنوید، می‌بینید و استفاده می‌کنید ، مطمئناً انگلیسی را خیلی سریع‌تر یاد خواهید گرفت.

با این حال، اگر هیچ یک از شرایط بالا را ندارید و در معرض زبان انگلیسی نیستید، هیچ اشکال ندارد. شما می‌توانید با یادگیری روش‌های خودآموز علاوه بر کلاس یا دوره آموزشی‌ای که می‌گذرانید، خود را دائماً در معرض زبان انگلیسی قرار دهید.

 ایجاد یک محیط انگلیسی برای خود و محاصره خود با زبان انگلیسی به یادگیری سریع تر انگلیسی کمک می کند

 

به نظر شما چه عوامل دیگری در مدت زمان یادگیری زبان تأثیر دارند؟ هدف شما از یادگیری زبان چیست؟ آیا قبلاً زبان دیگری را هم مطالعه کرده‌اید؟ یادگیری آن زبان چه مدت طول کشید؟ در قسمت نظرات، نظر خود را با ما در میان بگذارید.

حقیقت این است که اگر می‌خواهید زبان را یاد بگیرید، باید شروع کنید. مدت زمان یادگیری زبان برای هر کس متفاوت است. باید شروع کرد و پیش رفت. بودجه یا زمان خود را برای به تعویق انداختن یادگیری خود بهانه نکنید. یادگیری را امروز با اپلیکیشن آموزش زبان تیکا شروع کنید و یا استاد زبان خود را درسامانه آموزش آنلاین زبان تیکا انتخاب کنید و در محیطی که برای یادگیری زبان بهینه شده است و با امکاناتی مثل تخته سیاه مجازی همین امروز یک قدم در یادگیری زبان بردارید.

 

 

استاد خصوصی آنلاین زبان انگلیسی

دانلود PDF چقدر طول میکشه انگلیسی یاد بگیریم؟

اشتراک گذاری:

درباره نویسنده

مرضیه عنایتی

مرضیه عنایتی

نویسنده

سلام، مرضیه هستم. علاقه‌مند به تکنولوژی‌های روز دنیام. گاهی کتابی ورق می‌زنم، فیلم و سریالی می‌بینم و می‌نویسم.

نظرات

رکسانا آبدیده زبان آموز تیکا

رکسانا آبدیده

من یک ساله شروع کردم زبانم رو ولی میگن دو سال طول میکشه

20 بهمن 1400