english grammar

یادگیری زبان انگلیسی بدون گرامر زبان ممکن است؟ اغلب افراد از اهمیت قواعد زبان انگلیسی مطلع نیستند. یادگیری اصولی هیچ زبانی بدون یادگیری قواعد آن زبان امکان‌پذیر نیست.

خاطره محمدی
خاطره محمدی
پنجشنبه, 27 مرداد 1

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

بسیاری از زبان آموزان هنگام یادگیری  گرامر زبان انگلیسی یک مشکل اساسی دارند و آن فهمیدن تفاوت بین اسم و صفت است، اما جای نگرانی بابت یادگیری وجود ندارد زیرا اسم و صفت تفاوت‌های زیادی دارند که کاملاً مشخص است و شما می‌توانید تنها با یادگیری تعریف اسم و صفت در زبان انگلیسی و همچنین کاربردهای این دو در انواع مختلف جمله‌ها متوجه تفاوت بین اسم و صفت شوید و آن را به طور کامل درک کنید.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
یکشنبه, 02 مرداد 1

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

همان‌طور که می‌دانید فعل‌ها نه تنها در گرامر زبان انگلیسی بلکه در تمامی زبان‌های جهان اهمیت زیادی دارند. فعل یک جمله می‌تواند علاوه بر معنی، نکات مهمی را به خواننده منتقل کند. به‌طور مثال می‌تواند به چگونگی و زمان انجام کار اشاره کند. در انگلیسی جملاتی به نام جملات آرزویی وجود دارد که از کلمه Wish در آن‌ها استفاده می‌شود. در ادامه قصد داریم به بررسی فعل‌ها و ساختار جملات آرزویی و استفاده کاربردی از کلمه Wish بپردازیم.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
شنبه, 01 مرداد 1

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

S مالکیت در زبان انگلیسی عملکردی مانند کسره مالکیت در زبان فارسی را دارد. همان‌طور که ما معمولاً در گرامر زبان انگلیسی از کسره مالکیت بعد از اسم استفاده می‌کنیم تا مالکیت افراد را نسبت به اسم بعدازآن مشخص کنیم، S مالکیت در زبان انگلیسی هم دقیقاً همین عملکرد را دارد. یعنی به اسم می‌چسبد و مالکیت فرد را نسبت به اسم پس از خود مشخص می‌کند. S مالکیت به همراه علامتی به نام آپاستروف به اسم می‌چسبد. اگر این علامت نباشد ممکن است S مالکیت به‌صورت جمع تلقی شود که می‌تواند باعث به وجود آمدن اشتباه در نوشتار و گفتار شود.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
شنبه, 25 تیر 1

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

برای یادگیری هر زبانی، شاید بخش گرامر آن سخت‌تر به نظر بیاید. در زبان انگلیسی قیدهای مختلفی برای زمان و مکان وجود دارد. همان‌طور که ما در زبان فارسی در مکالمات روزمره خود از قیدهایی مانند هرگز، به ندرت، گاهی اوقات، معمولاً و... استفاده می‌کنیم، در زبان انگلیسی نیز این قیدها در مکالمات بسیاری به کار برده می‌شوند؛ بنابراین یادگیری آن‌ها یک امر ضروری است. اگر می‌خواهید گرامر خود را تقویت کنید، باید به قیدهای زمان و مکان توجه زیادی داشته باشید‌. در ادامه می‌خواهیم به توضیح کامل قید مکان و زمان در زبان انگلیسی بپردازیم.

ادامه مطلب
خاطره محمدی
خاطره محمدی
سه شنبه, 14 تیر 1

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

گرامر بخشی از پروسه یادگیری هر زبان است. حرف اضافه by کاربردهای بسیار زیادی در زبان انگلیسی دارد و در موقعیت‌های مختلف و در جملات زیادی به کار گرفته می‌شود. درست است که این کلمه بیشتر به معنای حرف اضافه کاربرد دارد، اما گاهی اوقات می‌تواند معنای قید نیز داشته باشد. در ادامه می‌خواهیم درباره کاربرد حرف اضافه by در زبان انگلیسی صحبت کنیم تا اشتباهات رایجی که ممکن است هنگام نوشتن و یا صحبت کردن داشته باشید را برطرف کنیم.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
شنبه, 18 دی 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 5 دقیقه

در زبان انگلیسی وقتی بخواهیم درمورد وادار کردن فردی به انجام کاری یا انجام یک کار به واسطه فرد دیگر صحبت کنیم، از فعل make و یا have (someone do sth) استفاده میکنیم. در زبان فارسی معمولا شخص فاعل این جملات را فرد انجام دهنده کار میدانیم، اما در زبان انگلیسی معمولا عامل بروز این عمل یعنی اول شخص و گوینده را فاعل یا subject این جملات میدانیم.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
یکشنبه, 12 دی 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 7 دقیقه

گرامر phrasal verbs در انگلیسی از بخش های مهم آموزش زبان است.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 08 دی 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 10 دقیقه

تفاوت one و ones در چیست؟ کلمه one هم به معنای عدد "یک" و هم معادل "آن یکی" در نظر گرفته میشود. کاربرد آن در زبان انگلیسی تقریبا شبیه زبان فارسی است. از ones و one برای اشاره به اسم هایی که گوینده آن ها را میشناسد (یعنی میداند درمورد چه چیزی داریم صحبت میکنیم) و به اصطلاح معرفه هستند استفاده میکنیم.  فرق بین a و one نیز در این مقاله توضیح داده میشود. برای آشنایی بیشتر با این حرف تعریف یا article به خواندن این جزوه از سری آموزش گرامر انگلیسی صفر تا صد ادامه دهید! برای مرور بیشتر میتوانید جزوه تفاوت one و ones را به صورت pdf در انتهای مقاله دانلود کنید.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
یکشنبه, 28 آذر 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بسیاری از زبان آموزان during، while، ago، as long as و سایر قیدهای تعیین زمان را اشتباه استفاده میکنند.

ادامه مطلب
زینب ناصری
زینب ناصری
سه شنبه, 23 آذر 0

دسته بندی: english grammar

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در زبان انگلیسی رابطه بین اسم یا noun و فعل یا verb یک رابطه دو طرفه است: هر دو دسته را میتوان با ایجاد تغییراتی کوچک و دربرخی موارد حتی بدون هیچ تغییری! به جای هم به کار برد.

ادامه مطلب
گرامر کاربردی زبان انگلیسی

در مجله تیکا مباحثی از جمله فعل های جداشدنی انگلیسی ، زمان ها ، منفی کردن و سئوالی کردن و ... به زبان بسیار ساده توضیح داده میشوند. هر گرامر زبان انگلیسی به همراه مثال های کافی تدریس میشود.

قانون هشتاد بیست درمورد دستور زبان نیز صدق میکند. طبق این قانون، بیست درصد مباحث دستور زبان در هشتاد درصد جملات انگلیسی تکرار میشوند. این مباحث شامل مواردی از جمله جمع بستن اسامی یا plural forms است.

در کتاب زبان انگلیسی هفتم شما با اولین اصول زبان آشنا میشوید. این اصول عبارتند از ضمیرهای شخصی فاعلی انگلیسی و گرامر زمان حال ساده. همچنین روش های منفی کردن جملات حال یا simple present و سئوالی کردن این جملات را یاد میگیرید.

در گرامر سال هشتم تمرکز روی دیالوگ ها و سئوال و جواب هاست. در این کتاب که مباحث آن به طور کامل در جزوه مربوطه توضیح داده میشود، روش سئوال ساختن با کلمات پرسشی wh را نیز یاد میگیرید. جزوه گرامر زبان انگلیسی هشتم روش منفی کردن و ساخت جملات امری را نیز به طور پایه توضیح میدهد.

یکی دیگر از گرامرهای مهم در سال نهم درس there is و there are هستند. این عبارات به عنوان فاعل یا empty subject جمله در نظر گرفته میشوند. گرامر زمان حال استمراری یا present continious نیز در این کتاب معرفی میشود. در پایان شما با شکل سوم یا past participle افعال رایج بی قائده انگلیسی آشنا میشوید.

در این کتاب شما با ساختار زمان آینده یا future به طور مفصل آشنا میشوید. ابتدا با simple future شروع میشود. در ادامه روش سوالی کردن جملات آینده با فعل کمکی will را یاد میگیرید. همچنین ساختار آینده to be + going to در این کتاب معرفی میشود. ساختارهایی مانند how many نیز در این کتاب مطرح میشوند.

در زبان یازدهم شما مباحث زمان های انگلیسی را به طور مفصل تر یاد میگیرید. همچنین اعداد شمارشی و ترتیبی انگلیسی را همراه با روش سئوال درمورد آن ها یاد میگیرید. پسوندهای افعال مانند -ing و انواع قیدسازهای انگلیسی نیز در سال یازدهم به شما آموزش داده میشود.

در آخرین کتاب دبیرستان مبحث فعل های مودال یا modal verbs کامل میشود. همچنین مبحث مهم conjunctions یا حروف ربط انگلیسی نیز در کتاب انگلیسی دوازدهم مطرح میشود. مبحث گرامر جملات شرطی نیز در این کتاب کامل میشود.

راهنمای گرامر زبان انگلیسی

درک مفهوم و معنی جملات، ساخت جملات و عبارات صحیح و مکالمه روزانه به یادگیری قواعد زبان انگلیسی نیاز دارد. علیرغم باور عموم، دایره لغات گسترده، بدون تسلط بر گرامر زبان کارایی چندانی ندارد. گرامر درواقع علم به‌کارگیری صحیح کلمات و عبارات است. آموزش قواعد زبان انگلیسی دغدغه بسیاری از زبان آموزان ایرانی است. اغلب ایرانیان در فراگیری گرامر انگلیسی سهل‌انگاری می‌کنند. در حالی که یادگیری قواعد زبان انگلیسی امری آسان و بسیار کاربردی است. آموزش گرامر زبان به‌صورت خودخوان و شرکت در کلاس های زبان امکان‌پذیر است. مطالعه کتاب، شنیدن کتابهای صوتی و دیدن فیلم های انگلیسی با زیرنویس در تقویت یادگیری گرامر مؤثر هستند. ازاین‌رو کتاب‌های مختلفی با هدف آموزش گرامر تألیف و چاپ‌شده‌اند.

گرامر زبان انگلیسی چیست؟

گرامر زبان انگلیسی چیست؟ گرامر زبان انگلیسی یا دستور زبان، به ساختار و سازمان کلی زبان انگلیسی اطلاق می‌شود. دستور زبان درواقع زمینه‌ی یادگیری بهتر و سریع‌تر زبان دوم می‌گردد. گرامر شامل قوانین و روش ساخت عبارات و جملات صحیح است. گرامر کلمات را در انواع مختلفی دسته‌بندی می‌کند و جایگاه مشخصی برای هریک از آنان تعریف می‌کند. گرامر درواقع به‌عنوان یک چارچوب از بروز خطا و اشتباه در جمله‌سازی جلوگیری می‌کند. به طور مثال، در جمله «من به مدرسه می روم «فعل، نهاد و مسند با استفاده از قوانین گرامری در جایگاه مشخص خود قرار دارند. زبان آموزان بدون استفاده از قواعد گرامری، متحمل سختی های بسیاری در مسیر یادگیری زبان می شوند.

آموزش گرامر زبان انگلیسی

اغلب افراد مشتاق یادگیری زبان انگلیسی هستند اما آموزش گرامر زبان را نادیده می‌گیرند. آموزش زبان بدون فراگیری دستور زبان امری دشوار است. ازاین‌رو روش های مختلفی برای آموزش گرامر انگلیسی از مبتدی تا پیشرفته طراحی شده اند. شرکت در دوره های آموزشی مجازی و حضوری، تهیه جزوه و کتاب و در تهیه پادکست آموزشی روش های آموزش گرامر می باشند.

آموزش گرامر زبان علیرغم باور عموم امری آسان و قابل فهم است. به شرطی که از شیوه آموزشی صحیح استفاده شود. تداوم و پشتکار از دیگر عوامل مؤثر در یادگیری گرامر است که نقش غیر قابل انکاری در سطح یادگیری شخص دارد. به‌کارگیری کتاب‌های تخصصی گرامر و حل تمارین آنها آموزش گرامر را تسهیل می‌بخشند.

شیوه یادگیری گرامر زبان در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است. ازاین‌رو شروع آموزش با روش مناسب حائز اهمیت است. برخی افراد با شرکت در دوره های فشرده تحت نظر اساتید زبان، دستور زبان می آموزند. برخی با تهیه کتاب و فایل صوتی به‌صورت خودخوان آموزش می بینند. برخی دیگر در جریان یادگیری زبان، قواعد دستور زبان را نیز فرا می‌گیرند. در همه شیوه های آموزشی باید به نکته ی یکبار برای همیشه توجه داشت.

برای مطالعه بیشتر:آموزش گرامر فرانسه

 یادگیری گرامر زبان انگلیسی

یادگیری گرامر زبان انگلیسی به‌عنوان زبان کاربردی در زمینه های مختلف زندگی اهمیت بسیاری دارد. افراد در زندگی روزانه به طور مداوم با عبارات و جملات انگلیسی سروکار دارند. خواه این جملات روی بنر تبلیغاتی، در یک سایت، در قالب یک فیلم، روی یک وسیله یا در مقالات و کتابهای تخصصی باشند. درک همه آنها به یادگیری دستور زبان و لغات انگلیسی است.

با تسلط به گرامر زبان انگلیسی خواندن کتاب ها و مقالات با زبان اصلی به امری آسان و دلپذیر مبدل می شود. همچنین خواندن نوشته ها و عبارات روی لوازم و وسایل مختلف میسر می‌گردد. مطالعه سایت انگلیسی زبان خبری یا علمی با آگاهی به دستور زبان به راحتی میسر می شود. تماشای نسخه اصلی فیلم های خارجی بدون زیرنویس، تفریح دلپذیر علاقمندان فیلم و سینما است که بدون تسلط به گرامر انگلیسی امکان‌پذیر نیست.

 • اهمیت یادگیری گرامر زبان در موارد ذیل خلاصه شده است.
 • توانایی خواندن و درک جملات انگلیسی در مواقع مختلف
 • تماشای فیلم های خارجی
 • درک معنی و مفهوم آهنگ های خارجی محبوب
 • خواندن و نوشتن مقالات علمی
 • خواندن اخبار انگلیسی
 • استفاده صحیح از وسایل و لوازم دارای توضیحات انگلیسی

بهبود گرامر زبان انگلیسی

بهبود گرامر زبان انگلیسی اغلب افراد با شرکت در کلاس های زبان مدرسه و آموزشگاه های مختلف تا حدودی مطالب گرامر زبان را فرا گرفته اند؛ اما تسلط کافی در به‌کارگیری دانش خود ندارند. با توجه به نیاز روزافزون به زبان انگلیسی، استفاده از راهکارهای آموزش زبان بسیار حائز اهمیت است. تمرین و تکرار، نوشتن، تماشای فیلم، خواندن کتاب‌های انگلیسی و مکالمه با اطرافیان از روش های متداول بهبود دستور زبان محسوب می‌شوند.

 • کتاب‌های تقویت زبان را نادیده نگیرید: تأثیر استفاده از کتاب‌های مناسب تقویت گرامر زبان انگلیسی، بر کسی پوشیده نیست.
 • تمرین مداوم: نکته اساسی در بهبود یادگیری مطالب مختلف، تمرین مداوم است. تمرین مرتب به‌صورت روزانه حتی در تایم کوتاه، میزان بازدهی فرد را افزایش می دهد؛ به عبارت دیگر، برای کسب نتیجه مطلوب از شیوه های آموزشی مختلف، تمرین مداوم فراموش نگردد.
 • دقت به جمله بندی: توجه به جمله بندی و جایگاه کلمات مختلف هنگام مطالعه کتاب‌های انگلیسی، سطح مهارت فرد را افزایش می‌دهد. دقت در عبارات و جملات بکار رفته در دیالوگ بازیگران فیلم های خارجی نقش بسزایی در بهبود توانایی فرد دارد.
 • معجزه نوشتن: مهارت افراد در زبان انگلیسی هنگام نوشت آشکار می‌شود؛ زیرا در نوشتن تمام دانش و توانایی فرد به چالش کشیده می‌شود. نوشتن جملات انگلیسی سبب بهبود و رفع اشتباهات گرامری می گردد.

برای اطلاعات بیشتر همچنین میتوانید از مقاله "تبدیل اسم به صفت" دیدن کنید.

منابع تقویت گرامر زبان انگلیسی

علیرغم تصور عموم یادگیری گرامر زبان انگلیسی سخت و دشوار نیست. بسیاری از افراد تا حدودی از قواعد دستور زبان انگلیسی آگاه هستند. این افراد می توانند با استفاده از منابع مناسب، سطح دانش و آگاهی خویش را افزایش دهند. استفاده از منابع کاملی که مطالب آموزشی را با زبانی ساده و قابل درک بیان می‌کنند در اولویت قرار دارد.

 • کتاب گرامر مناسب: کتاب بهترین و کاربردی ترین منبع تقویت گرامر زبان است. در تهیه کتاب کاربردی باید به سطح دانش زبان آموز توجه شود. کتاب‌های آموزشی در تمام سطوح مبتدی، متوسطه و پیشرفته موجود می باشند.
 • منابع آموزشی مجازی و آنلاین: با توجه به گسترش کاربرد فضای مجازی در زندگی روزمره، استفاده از منابع آنلاین برای تقویت زبان ایده ی مناسبی است. محتوای این منابع متناسب با سنین مختلف طراحی و تهیه می‌شوند.
 • شرکت در کلاس های تقویتی: در کلاس های تقویتی همانطور که نامشان پیداست، به نکات آموزشی کاربردی و پیشرفته میپردازند. حضور مدرس در این روش تقویتی، سبب رفع اشکال و آموزش مؤثر می گردد.

نقش گرامر و دایره لغات در یادگیری زبان انگلیسی

 یادگیری زبان انگلیسی صرفا منوط به تسلط بر گرامر زبان یا دایره لغات گسترده نیست. بلکه یادگیری زبان به تسلط بر همه جوانب بستگی دارد. برخی افراد با نادیده گرفتن تأثیر گرامر، به گسترش دایره لغات می پردازند، در حالیکه به‌کارگیری لغات بدون گرامر امکان‌پذیر نیست. برخی دیگر نیز با نادیده گرفتن نقش لغات، در یادگیری گرامر تلاش می کنند. در حالی که مهارت در گرامر بدون لغت، کارایی ندارد. بنابراین گرامر و لغت مکمل یکدیگر هستند. رسیدن به سطح مطلوب زبان انگلیسی، نیازمند آموزش همگام لغت و دستور زبان است. توجه به تلفظ و نحوه نگارش لغات در مراحل بعدی مطرح می‌شود. تعیین اولویت و آموزش گام به گام مطالب آموزشی زبان، در بهبود روند آموزشی الزامی است.

بهترین کتاب های گرامر زبان انگلیسی تیکا

دستور زبان دغدغه اغلب مشتاقان زبان انگلیسی است. همانگونه که ذکر کردیم به‌کارگیری شیوه های آموزشی صحیح و تمرین و تکرار مناسب، سبب تسهیل یادگیری این مهم می‌گردد. استفاده از منابع استاندارد و متداول در بهبود زبان آموزی بسیار مهم است. ازاین‌رو پیش از به‌کارگیری منابع مختلف در این زمینه به کسب اطلاعات کافی بپردازید. سامانه آموزش زبان تیکا باتوجه به سطح مهارت شما، بهترین کتاب های گرامر زبان انگلیسی را به شما معرفی می کند.        

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز