گرامر ترکی استانبولی

گرامر ترکی استانبولی شالوده و اساس یادگیری این زبان است. هر زبانی گرامر و یا دستور زبان مختص به خود را دارد. آموختن گرامر از واجبات یادگیری هر زبانی است.

زینب ناصری
زینب ناصری
چهارشنبه, 20 بهمن 0

دسته بندی: turkish grammar

زمان مطالعه: 5

حرف اضافه ترکی در آخر جمله است. آیا هنوز آن را حرف اضافه پیش از اسم می نامید؟

ادامه مطلب
یادگیری گرامر زبان ترکی استانبولی

بله. دستور زبان گویش آذری با گرامر ترکی استانبولی تا حد قابل توجهی تفاوت دارد.

در این راه باید صبر پیشه کنید. موسسات و یا نرم افزار‌های زیادی به شما در این زمینه کمک می‌کنند. شما با کمک کتب، جزوات و نرم افزار‌ها می‌توانید به صورت خود‌خوان زبان ترکی استانبولی را بیاموزید.

کتاب‌های داستان، فیلم‌ها، صحبت با افراد بومی، تهیه جزوات لازم، گوش دادن به آهنگ‌های ترک زبان و... همگی راه‌های کمک‌کننده برای یادگیری زبان ترکی استانبولی هستند.

شما بدون دانستن گرامر ترکی استانبولی هرگز قادر به یادگیری کامل این زبان نخواهید بود.  در ادامه این مقاله با روش‌های یادگیری و آموزش گرامر زبان ترکی استانبولی و شیوه‌های تقویت آن آشنا می‌شویم.

گرامر ترکی استانبولی چیست؟

گرامر ترکی استانبولی چیست؟

گرامر ترکی استانبولی به زبان ساده‌تر همان چیزی است که ساختار جمله را مشخص می‌کند. مثلا در گرامر ترکی استانبولی شما می‌آموزید که ضمیر چه جایگاهی دارد. جمله از چه اجزایی ساخته شده است و یا چگونه می‌توان متنی بدون غلط گرامری نوشت.

آیا ترک زبانان ایران نیاز به آموزش گرامر ترکی استانبولی دارند؟

جواب این سوال بله است. زبان ترکی استانبولی با گویش ترکی مختص شهرهای ایران تا حد قابل توجهی تفاوت دارد. در نتیجه اگر شما می‌خواهید زبان ترکی را بیاموزید حتی اگر به گویش آذری تسلط کامل دارید باید گرامر ترکی استانبولی را آموزش ببینید. اگرچه تا حد زیادی زبان ترکی استانبولی مشابه گویش آذری ما است اما تفاوت‌ها به قدری چشمگیر است که بدون گذراندن دوره گرامر ترکی استانبولی، نمی­توانید کامل این زبان را مکالمه کنید. بسیاری از لغات موجود در زبان ترکی استانبولی مشابه با زبان مردمان آذری است. از این رو در واقع یادگیری زبان برای این قشر از افراد ساده‌تر از اشخاص دیگر است. بعنوان مثال کسیکه گویش فارسی دارد نسبت به شخص آذری زبان، برای یادگیری اشخاص ترکی استانبولی نیازمند تلاش بیشتری است.

آموزش گرامر ترکی استانبولی

بسیاری از موسسات ادعا می‌کنند که توانایی آموزش گرامر زبان ترکی استانبولی از صفر تا صد را دارند. یا برخی از نرم افزارهای ترکی استانبولی با این شعار زبان آموزان را ترغیب به دانلود نرم‌افزار گرامری می‌کنند. شاید ادعای این موسسات و یا سایت‌ها کاملا هم بر حق باشد. اما قصد دارم چند نکته مهم در مورد این دوره‌ها و نرم افزار‌ها به شما بگویم.

لینک مفید: گرامر عربی

نکات لازم برای افراد مشتاق یادگیری دستورزبان ترکی استانبولی

  1. 1. به سراغ موسسات و یا نرم افزار‌های خوشنام و معروف بروید.
  2. 2. لازم نیست هزینه زیادی برای تهیه کتاب و یا شرکت در کلاس بپردازید.
  3. 3. آموزش خود­خوان خود را با کمک نرم افزارها و کتاب‌ها شروع کنید.
  4. 4. از تماشای فیلم‌های ترکیه‌ای غافل نشوید. در اوقات فراغت خود به آهنگ­های ترکی گوش فرادهید. این کار نه تنها دایره لغت شما را بهبود می­بخشد بلکه تاثیر شگفتی بر لهجه شما خواهد داشت.
  5. 5. برای بهبود گرامر زبان ترکی از جزوات معتبر موجود کمک بگیرید. این جزوات در قالب دست‌نویس، چاپی و یا نرم افزاری در اختیار عموم قرار می‌گیرند.
  6. 6. از صحبت کردن با افراد بومی غافل نشوید. یکی از بهترین راه‌هایی که می‌توان قدرت مکالمه و تا حدی گرامر ترکی استانبولی را آموخت مکالمه با افراد بومی است. می‌توانید با کمک سایت‌ها و یا شبکه‌های اجتماعی با افراد محلی مکالمه کنید.
  7. 7. از سطوح پایه و ابتدایی شروع کنید.
  8. 8. فراموش نکنید در زمینه یادگیری گرامر ترکی استانبولی افرادی موفق هستند که پیوسته اما آهسته زبان مطالعه کنند. خود را با مطالعه بیش از حد خسته نکنید. همچنین به با خود تصمیم بگیرید که حتما هر روز و یا هر هفته مقدار مشخصی از گرامر ترکی استانبولی را مورد مطالعه قرا دهید.

گرامر ترکی استانبولی تا چه حد دشوار است؟

به جرات می‌توان گفت یکی از شیرین‌ترین و در عین حال ساده‌ترین گرامر‌ها مختص دستور زبان ترکی استانبولی است. ممکن است در ابتدای راه آموزش شما کمی گیج و گنگ به نظر بیایید. اما صبوری پیشه کنید. در مدت زمان کوتاهی شما در زمینه دستورزبان ترکی استانبولی حرفی برای گفتن خواهید داشت. برای اینکه گرامر ترکی استانبولی برای شما ساده و ملموس باشد می‌توانید مطالب و کتب خود را بعد از گذشت چند مدت دوباره مرور کنید.

تعیین سطح گرامر ترکی استانبولی

بسیاری از موسسات آموزشی زبان، قبل از ثبت نام اقدام به برگزاری آزمون‌های تعیین سطح می‌کنند. اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که هرگز در این کلاس‌ها شرکت نکرده‌اید؛ بهتر است کلاس گرامر ترکی استانبولی از پایه را انتخاب کنید. البته کلاس‌های برگزار شده در سه سطح پایه، متوسط و پیشرفته برگزار می‌شوند. که دوره پایه مختص افراد مبتدی بدون پیشینه یادگیری زبان است. سطح متوسط مخصوص افرادی است که تا حدی با گرامر ترکی استانبولی آشنایی دارند. در نهایت سطح پیشرفته قرار دارد که برای افرادی مناسب است که دستورزبان ترکی استانبولی را در حد روان آموخته‌اند.

نحوه یادگیری گرامر ترکی استانبولی

لازم نیست حتما دستورزبان ترکی استانبولی را به زبان اصلی آموزش ببینید. گرامر ترکی استانبولی به فارسی به خصوص برای افراد مبتدی می‌تواند گزینه خوبی باشد. گرامر ترکی استانبولی به ما در مورد ساختار جملات توضیح می‌دهد. ما با یادگیری دستور زبان ترکی استانبولی قادر خواهیم بود ترتیب صحیح کلمات در یک جمله را بیاموزیم. گرامر ترکی استانبولی به فارسی بهترین راه برای یادگیری افراد مبتدی است. بسیاری از سایت‌ها و نرم افزار‌ها زبان ترکی استانبولی را به زبان فارسی به شما آموزش می‌دهند.

برای مطالعه بیشتر: حرف اضافه ترکی استانبولی

بهترین گرامر ترکی استانبولی در تیکا

سامانه آموزش زبان تیکا باتوجه به سطح مهارت شما، بهترین کتاب های گرامر ترکی استانبولی را به شما معرفی می کند. برای یادگیری گرامر ترکی استانبولی باید کوشا و پیگیر باشید. دیدن فیلم، خرید کتاب، دانلود نرم‌افزار به شما در آموزش اشخاص ترکی استانبولی کمک می‌کند. می‌توانید با حضور در فضای مجازی دوستان ترک زبان ساکن استانبول پیدا کنید. در این صورت در مدت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که چقدر سطح زبان شما بالا رفته است. در صورتیکه با تماشای فیلم قصد یادگیری زبان دارید؛ در مراحل اول از زیرنویس فارسی کمک بگیرید. بعد از گذشت مدت زمان لازم، آن هنگام که سطح خود را بالاتر از متوسط تخمین زدید؛ می‌توانید بدون زیر‌نویس فیلم تماشا کنید. تماشای فیلم به بهبود لهجه و اشخاص ترکی استانبولی شما کمک می‌کند.

به مقالات این دسته امتیاز دهید . . . 0 امتیاز